Benzin bude dál zlevňovat. Slabší koruně navzdory

ČTK ČTK
7. 1. 2015 17:01
Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: CCS

Praha - Posilující dolar tlumí další propad cen pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Shodují se na tom oslovení analytici, podle nichž ceny ropy na světových trzích sice stále klesají, proti výraznějšímu poklesu cen na českých pumpách ale stojí právě zpevňující americká měna. V ní se totiž obchodují benzin a nafta na komoditní burze v Rotterdamu.

Průměrná cena benzinu a nafty v tuzemsku za poslední měsíc zlevnila o téměř tři koruny k hranici 32 Kč za litr. Kurz české měny k dolaru oslabil sice o jednu korunu na 23,20 Kč/USD, ale ceny ropy klesají ještě mnohem rychleji. Brent a WTI se dostaly již pod hranici 50 dolarů za barel.

"Obecně platí, že oslabující koruna k americkému dolaru hovoří proti spotřebiteli, protože v korunovém vyjádření tuto komoditu zdražuje," řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Současný vývoj podle něj ale zůstává pro motoristy pozitivní, i když dolar dost výrazně posiluje.

Ceny budou dál padat

Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta. I v nejbližších týdnech bychom tak na čerpacích stanicích měli být svědky dalšího poklesu cen pohonných hmot, dodal Novák.

Podle společnosti CCS, která dlouhodobě sleduje ceny pohonných hmot v Česku, nejprodávanější benzin Natural 95 se nyní průměrně prodává za 31,67 koruny za litr, nafta pak za 31,81 Kč za litr.

Severomořský Brent i americká lehká ropa WTI, které se považují za mezinárodní ukazatele cen ropy, v tomto týdnu poprvé od jara 2009 sestoupily pod symbolickou hranici 50 dolarů za barel. Ceny ropy tak už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Zlevňuje i elektřina

"Rychlost poklesu cen ropy je v současné době prudší než oslabení české koruny a dává určitý prostor k dalšímu snížení cen pohonných hmot u čerpacích stanic," potvrdil i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Upozornil, že cenový vývoj ropy obvykle více či méně respektují i další energetické komodity, jako je například uhlí.

"Protože cena uhlí promlouvá i do tržních cen elektřiny, můžeme nyní sledovat i pokles cen elektřiny na lipské burze," uvedl Hlinomaz. Cenu elektřiny pro konečné zákazníky ale zatím klesající ceny ropa prakticky neovlivnila. "Může se projevit až s větším časovým zpožděním. Jde, mimo jiné, o důsledek nákupů elektřiny distributory, které jsou prováděny s větším časovým předstihem," dodal.

Kromě ceny produktů z rafinérií se výsledná cena pohonných hmot u čerpacích stanic skládá ze spotřební daně, DPH a marže obchodníků. Spotřební daň činí v Česku 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Základní sazba DPH je od roku 2013 v ČR 21 procent. Dlouhodobou průměrnou marži obchodníků odhadují analytici mezi 2,5 až 3,5 korunami na litr, podle některých stoupla v poslední době až k pěti korunám.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 47 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy