Benzin bude dál zlevňovat. Slabší koruně navzdory

ČTK ČTK
7. 1. 2015 17:01
Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: CCS

Praha - Posilující dolar tlumí další propad cen pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Shodují se na tom oslovení analytici, podle nichž ceny ropy na světových trzích sice stále klesají, proti výraznějšímu poklesu cen na českých pumpách ale stojí právě zpevňující americká měna. V ní se totiž obchodují benzin a nafta na komoditní burze v Rotterdamu.

Průměrná cena benzinu a nafty v tuzemsku za poslední měsíc zlevnila o téměř tři koruny k hranici 32 Kč za litr. Kurz české měny k dolaru oslabil sice o jednu korunu na 23,20 Kč/USD, ale ceny ropy klesají ještě mnohem rychleji. Brent a WTI se dostaly již pod hranici 50 dolarů za barel.

"Obecně platí, že oslabující koruna k americkému dolaru hovoří proti spotřebiteli, protože v korunovém vyjádření tuto komoditu zdražuje," řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Současný vývoj podle něj ale zůstává pro motoristy pozitivní, i když dolar dost výrazně posiluje.

Ceny budou dál padat

Od začátku letošního roku barel ropy Brent zlevnil o téměř deset procent, zatímco koruna oslabila k dolaru o necelá dvě procenta. I v nejbližších týdnech bychom tak na čerpacích stanicích měli být svědky dalšího poklesu cen pohonných hmot, dodal Novák.

Podle společnosti CCS, která dlouhodobě sleduje ceny pohonných hmot v Česku, nejprodávanější benzin Natural 95 se nyní průměrně prodává za 31,67 koruny za litr, nafta pak za 31,81 Kč za litr.

Severomořský Brent i americká lehká ropa WTI, které se považují za mezinárodní ukazatele cen ropy, v tomto týdnu poprvé od jara 2009 sestoupily pod symbolickou hranici 50 dolarů za barel. Ceny ropy tak už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Zlevňuje i elektřina

"Rychlost poklesu cen ropy je v současné době prudší než oslabení české koruny a dává určitý prostor k dalšímu snížení cen pohonných hmot u čerpacích stanic," potvrdil i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Upozornil, že cenový vývoj ropy obvykle více či méně respektují i další energetické komodity, jako je například uhlí.

"Protože cena uhlí promlouvá i do tržních cen elektřiny, můžeme nyní sledovat i pokles cen elektřiny na lipské burze," uvedl Hlinomaz. Cenu elektřiny pro konečné zákazníky ale zatím klesající ceny ropa prakticky neovlivnila. "Může se projevit až s větším časovým zpožděním. Jde, mimo jiné, o důsledek nákupů elektřiny distributory, které jsou prováděny s větším časovým předstihem," dodal.

Kromě ceny produktů z rafinérií se výsledná cena pohonných hmot u čerpacích stanic skládá ze spotřební daně, DPH a marže obchodníků. Spotřební daň činí v Česku 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Základní sazba DPH je od roku 2013 v ČR 21 procent. Dlouhodobou průměrnou marži obchodníků odhadují analytici mezi 2,5 až 3,5 korunami na litr, podle některých stoupla v poslední době až k pěti korunám.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy