Dostanete malý důchod, zvyšte si sociální pojištění. Marksová napíše podnikatelům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 1. 2016 12:40
Ministryně práce a sociálních věcí se chystá varovat statisíce osob samostatně výdělečně činných (OSVČ): Když nezačnete platit vyšší odvody na pojistné, čeká vás důchod na úrovni dnešních 6500 korun. Podle odhadů ministerstva si totiž až tři pětiny živnostníků a dalších podnikatelů platí jen minimální zálohy. Půjde ale jen o doporučení, zvýšení povinných odvodů ministerstvo nechystá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Čekají vás jen malé důchody. Dopis s takovým varováním dostane v únoru téměř 600 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) od ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

"Vysvětlíme jim rozdíly v důchodovém zabezpečení OSVČ a zaměstnanců. Poukazujeme na to, že ve stáří mohou OSVČ kvůli nízkým odváděným platbám na sociální pojištění pocítit razantní snížení životní úrovně," vysvětluje Marksová. Dopis bude součástí ročního vyúčtování, které posílá Česká správa sociálního zabezpečení.

Podle odhadu ministerských úředníků platí minimální zálohy na sociální pojištění až 60 procent OSVČ. Součástí dopisu budou i modelové výpočty, které mají podnikatelům ukázat, že z minimálních záloh - necelé dva tisíce korun měsíčně - by nyní měli nárok na starobní důchod jen ve výši 6490 korun. Kdo by chtěl dosáhnout na průměrný důchod kolem jedenácti tisíc korun, musel by státu měsíčně na sociálním pojištění odvádět přes 6000 korun.

"OSVČ mohou začít platit vyšší zálohy a tím si zvýšit průměrný základ pro výpočet důchodu. Též se mohou zapojit do systému doplňkového penzijního spoření, takzvaného třetího pilíře," radí živnostníkům ministryně. Kdo by zvýšil zálohy na 3190 korun měsíčně, zvýší si důchod na 9000 korun, pokud by takovéto zálohy platil po celou dobu podnikání.

V roce 2014 získal stát za zaměstnance na důchodovém pojištění průměrně 76 116 korun, zatímco od OSVČ to bylo 32 184 korun. Ministryně ale odmítla, že by její úřad nyní uvažoval o jakékoli úpravě, po níž by OSVČ musely platit více. "Dopis bude čistě informativní, nikomu nic nenařizujeme," doplnila Marksová.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy