Dostanete malý důchod, zvyšte si sociální pojištění. Marksová napíše podnikatelům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 1. 2016 12:40
Ministryně práce a sociálních věcí se chystá varovat statisíce osob samostatně výdělečně činných (OSVČ): Když nezačnete platit vyšší odvody na pojistné, čeká vás důchod na úrovni dnešních 6500 korun. Podle odhadů ministerstva si totiž až tři pětiny živnostníků a dalších podnikatelů platí jen minimální zálohy. Půjde ale jen o doporučení, zvýšení povinných odvodů ministerstvo nechystá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Čekají vás jen malé důchody. Dopis s takovým varováním dostane v únoru téměř 600 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) od ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

"Vysvětlíme jim rozdíly v důchodovém zabezpečení OSVČ a zaměstnanců. Poukazujeme na to, že ve stáří mohou OSVČ kvůli nízkým odváděným platbám na sociální pojištění pocítit razantní snížení životní úrovně," vysvětluje Marksová. Dopis bude součástí ročního vyúčtování, které posílá Česká správa sociálního zabezpečení.

Podle odhadu ministerských úředníků platí minimální zálohy na sociální pojištění až 60 procent OSVČ. Součástí dopisu budou i modelové výpočty, které mají podnikatelům ukázat, že z minimálních záloh - necelé dva tisíce korun měsíčně - by nyní měli nárok na starobní důchod jen ve výši 6490 korun. Kdo by chtěl dosáhnout na průměrný důchod kolem jedenácti tisíc korun, musel by státu měsíčně na sociálním pojištění odvádět přes 6000 korun.

"OSVČ mohou začít platit vyšší zálohy a tím si zvýšit průměrný základ pro výpočet důchodu. Též se mohou zapojit do systému doplňkového penzijního spoření, takzvaného třetího pilíře," radí živnostníkům ministryně. Kdo by zvýšil zálohy na 3190 korun měsíčně, zvýší si důchod na 9000 korun, pokud by takovéto zálohy platil po celou dobu podnikání.

V roce 2014 získal stát za zaměstnance na důchodovém pojištění průměrně 76 116 korun, zatímco od OSVČ to bylo 32 184 korun. Ministryně ale odmítla, že by její úřad nyní uvažoval o jakékoli úpravě, po níž by OSVČ musely platit více. "Dopis bude čistě informativní, nikomu nic nenařizujeme," doplnila Marksová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy