Do aukce míří zvláštní kolekce Kupkových kreseb. I v encyklopedii uměl použít ironii

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková - za podpory: logo Kodl
10. 10. 2021 9:22
Cyklus sto šesti přípravných kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a země mimořádně představí Galerie Kodl od 12. do 24. října. Poté dílo zamíří do aukce. Kvůli práci na encyklopedii dokonce Kupka navštěvoval univerzitní přednášky na pařížské Sorbonně.

Encyklopedie Člověk a země, vydaná ve Francii v letech 1904 až 1908, shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost, tedy do přelomu 19. a 20. století.  Příběh přibližuje prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií i Kupkových ilustrací. Právě ve Francii opočenský rodák Kupka většinu svého života pobýval, svět ho zná jako jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. 

"Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k historicko-politickému kontextu, s důrazem na sociální tematiku. Vystavený soubor kreseb, jehož původ sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí Galerie Kodl Terezie Kaslová. Český podnikatel Waldes byl známým mecenášem umění v první polovině 20. století, zemřel za druhé světové války na Kubě.

Kaslová také připomněla, že kvůli zakázce na encyklopedii Kupka dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. 

"Ilustrace nejsou jen doplňkem, ale spíše rovnocennou součástí textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu. Celkem jde o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví kapitol, stejný počet vinět kapitol a dvě kompozice v úvodu," uvedla Kaslová.

"Úvodní záhlaví vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty odrážejí interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi nestačila jen konzultace se spisovatelem, stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem kvetoucích i zašlých národů," sdělila mluvčí. 

Z ilustrátorského hlediska tak podle ní vytvořil slavný malíř zcela atypické dílo světového významu, mnohdy doplněné ironickými a satirickými jinotaji. 

Všech sto šest kreseb si lidé mohou prohlédnout v Galerii Kodl od 12. do 24. října. Poté celý soubor zamíří do aukce jako jedna položka. Aukce se bude konat 28. listopadu. Vyvolávací cena celého souboru je 25 milionů korun, odhadní cena je vyšší, 30 až 50 milionů korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Obří slalom v Söldenu vyhrál Švýcar Odermatt, Krýzl byl osmapadesátý

Olympijskou sezonu sjezdových lyžařů zahájil nejlépe Švýcar Marco Odermatt. Bývalý juniorský mistr světa vyhrál na ledovci v Söldenu obří slalom o pouhých sedm setin před domácím Rakušanem Rolandem Leitingerem a oslavil pátý triumf ve Světovém poháru, z toho třetí v této disciplíně. Třetí byl Slovinec Žan Kranjec, český matador Kryštof Krýzl obsadil 58. místo z 71 startujících.

Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017 Leitinger, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jako osmý jedinkrát do elitní desítky, vyhrál nečekaně první kolo. Ve druhém však dosáhl až 15. času, zatímco Odermatt byl ve dvou jízdách třetí a šestý.

Francouzský mistr světa Mathieu Faivre pokazil druhé kolo a propadl se z druhé příčky na konečnou jedenáctou. Další Francouz a obhájce velkého křišťálového glóbu Alexis Pinturault byl pátý. Závod v ideálních slunečných podmínkách sledovalo 9800 diváků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy