Dětské spoření na důchod se rodičům líbí. Babiš už chce novinku omezit

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 5. 2016 16:17
Spořit dětem na důchod je možné teprve od začátku roku 2016 a ministerstvo financí už chce systém změnit. Dětské smlouvy přitom pomohly trhu se spořením na penzi k růstu, což byl cíl, se kterým současná vláda systém od roku 2016 měnila.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – O spoření na důchod pro děti je mezi rodiči zájem. Téměř každá desátá nově uzavřená smlouva o spoření na penzi je "dětská". Celkem jich lidé za první čtyři měsíce letošního roku v penzijních společnostech uzavřeli 5574, což je přesně devět procent ze všech uzavřených smluv.

Spoření na důchod se státním příspěvkem pro děti je novinkou roku 2016, prosadila ji vláda Bohuslava Sobotky ve snaze zatraktivnit třetí důchodový pilíř (bývalé penzijní připojištění). Podle statistik Asociace penzijních společností lidé posílají na dětské smlouvy v průměru 561 korun měsíčně. Průměrný věk dítěte, na které je smlouva založená, je 8,1 roku.

I díky této novince zájem o spoření ve třetím pilíři roste. Za leden až duben uzavřelo novou smlouvu 63 027 lidí, což je meziročně o 17 procent více. Kromě zavedení dětských smluv vláda například také snížila věk, po jehož dosažení mohou lidé vybírat peníze ze spoření – z konkrétního důchodového věku na pevně stanovených 60 let.

Chystá se omezení

Penzijní společnosti se ale obávají, že politici mohou růst z letošního roku opět zabrzdit. Ministerstvo financí totiž připravuje novelu zákona o dani z příjmů, podle které přijdou o možnost daňového zvýhodnění ty smlouvy, z nichž "děti" po dosažení zletilosti vyberou peníze. Podle pravidel platných teprve od začátku letošního roku lze z dětských smluv v osmnácti letech věku vybrat 30 procent naspořených peněz bez jakékoli sankce.

Proč chce ministerstvo výběr penalizovat? "Jestliže si střadatel vybere prostředky spořené na stáří předtím, než stáří dosáhne, pak se nemůže jednat o spoření na stáří, a tudíž nedává smysl poskytovat příslušné daňové zvýhodnění," řekl serveru Peníze.cz Filip Běhal z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí. Doplnil také, že změna má začít platit od začátku roku 2017.

"Je to mimo systém a nedává to smysl," namítá Pavel Racocha, viceprezident Asociace penzijních společností ČR. Zástupci penzijních společností se obávají, že schválením tohoto návrhu by vláda Bohuslava Sobotky udělala krok zpět - mezi lidmi by zvýšila nejistotu ohledně spoření na důchod, takže zájem o vlastní zajištění ve stáří by mohl opět ochladnout.

Spoří čím dál méně lidí

Celkově ale stále platí, že lidí, kteří si sami spoří na důchod v penzijních společnostech, ubývá. Z transformovaných fondů (bývalé penzijní připojištění), do nichž nelze už od prosince roku 2012 vstupovat, totiž stále odchází více lidí, než kolik vstupuje do nových (účastnických) fondů ve třetím pilíři.

Na konci dubna roku 2016 bylo ve třetím pilíři celkem 4 592 500 lidí, z toho 4 161 745 osob spořilo v transformovaných a 430 755 osob v účastnických fondech. Na konci roku 2015 to bylo celkem 4 624 407 lidí - z toho v penzijním připojištění 4 256 679 a v nových fondech 367 728.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy