Praha - Důchodová reforma dala od počátku roku 2013 vzniknout druhému pilíři - důchodovému spoření. Přestože podle průzkumů zájem o tento nový finanční produkt je naprosto minimální, penzijní společnosti evidují desetitisíce zájemců o informace. Často se přitom lidé ptají, jak to bude ve druhém pilíři s děděním naspořených peněz.
Zákon upravující důchodové spoření neboli druhý pilíř pravidla dědění stanovuje hned pro dvě situace - pro úmrtí střadatele ve fázi spoření a dále ve fázi, kdy již pobírá penzi ze svých naspořených peněz.
I když je divné psát v souvislosti s úmrtím, že je něco výhodné, tak u dědění z chystaného druhého pilíře platí, že podmínky budou výhodnější, než když se člověk rozhodne povinné pojistné stále odvádět jen do průběžného systému - prvního pilíře.
Dědit se bude vše
Je to známá věc, ale pro náš následující text jde o klíčový faktor. Druhý pilíř umožní z 28 %, které se nyní povinně platí do průběžného systému na důchodové pojištění, vyvést tři procentní body.
Kdo se pro účast ve druhém pilíři rozhodne, ten bude ke zmíněným třem procentům muset přidat ještě další dvě, které mu bude důchodové spoření ze mzdy ukrajovat až do dovršení důchodového věku.
A v případě úmrtí ve fázi spoření se budou dědit obě tyto naspořené složky a samozřejmě i včetně připsaného zhodnocení.
Dědic se pak k těmto penzům dostane buď tak, že mu budou připsány na jeho vlastní účet ve druhém pilíři, pokud se tedy rozhodl do něj vstoupit. Jestliže se ho nebude účastnit, bude mu dědictví vyplaceno jednorázově způsobem, na kterém se s penzijní společností domluví.
Čtěte také: Vzdělanější lidé se dožijí vyššího věku, ukázala studie Chcete jít dříve do důchodu? Připravte si statisíce Firmy vám mohou zvýšit příspěvek na důchod. Udělají to? |
V případě nezletilých dědiců bude naspořená částka vyplácena formou sirotčího důchodu po dobu pěti let.
Žádaná bude 20letá penze
Dědit se bude i ve fázi čerpání naspořených peněz, záležet ale bude na zvoleném druhu penze. Dědit se bude u 20leté penze. U doživotní penze ve variantě s pozůstalostní penzí, pak sice nepůjde o přímé dědění, ale pojišťovna bude osobě předem určené vyplácet tři roky zmíněnou pozůstalostní penzi. Žádné peníze pozůstalí nezískají jen v případě, že bude zvolena varianta doživotní penze bez možnosti pozůstalostní penze.
"V případě, že si zvolil účastník důchodového spoření rentu na 20 let a zemřel dříve, jeho dědicům je zbývající část nevyčerpaných prostředků z účtu, nazývaná kapitálová hodnota pojištění, vyplacena jednorázově," uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí k 20leté penzi.
Při volbě výplaty ve formě doživotní penze s pozůstalostní penzí na tři roky vyplatí životní pojišťovna osobě, kterou účastník ve smlouvě uvedl, po dobu tří let pozůstalostní penzi ve stejné výši, jako byla starobní penze pro účastníka.
Penzijní fondy předpokládají, že většina lidí bude uzavírat smlouvy s 20letou penzí. Ty jsou totiž pro pojišťovny, které budou naspořené prostředky vyplácet, na rozdíl od doživotních lehce spočitatelné. U doživotních tak bude docházet k tomu, že je společnosti budou rozpočítávat až na 40 let, protože budou předpokládat, že se o ně budou hlásit lidé, u nichž je větší předpoklad dlouhověkosti. A když budou rozpočítány na víc let, znamená to, že budou jednotlivé měsíční výplaty nižší.