Data i volání pod kontrolou. ČTÚ spustil srovnávač cen telekomunikačních služeb

ČTK ČTK
1. 3. 2021 10:42
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) spustil na webu srovnávací nástroj cen a kvality telekomunikačních služeb. Zákazník může porovnat ceny a parametry mobilního volání, SMS a dat a mobilního internetu. Od dubna přibudou k porovnání služby volání v pevném místě, internetu v pevném místě a placené televize. Do května poběží srovnávač v pilotním provozu. Úřad to v pondělí uvedl v tiskové zprávě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb. Ti také ručí za jejich správnost. Služba je bezplatná a nekomerční. ČTÚ nástroj vytvořil a provozuje na základě povinnosti, kterou mu ukládá telekomunikační zákon.

Lidé si mohou na základě zadaných parametrů, jako je výše spotřeby nebo typ smluvního závazku, vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu, poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, jak jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli.

Cílem srovnávacího nástroje je podle předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové tedy i dynamičtější rozvoj trhu prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb.

"Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí," uvedla Továrková.

Operátoři byli v minulosti některými ministry opakovaně kritizovaní za vysoké ceny. Tlak na ně měl vytvořit příchod čtvrtého operátora v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. Ten však do Česka nepřišel a frekvence si rozdělili stávající hráči.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy