Darovací daň prudce stoupne. Kdo si pospíší, ušetří

Petr Kučera Petr Kučera
5. 12. 2013 5:51
Kvůli současnému zrušení dědické daně si má rozpočet polepšit jen o 100 milionů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až trojnásobně vzroste od Nového roku darovací daň. Nejvýraznější růst postihne „menší" dary v řádech stovek tisíc korun. Ještě více než fyzické osoby si připlatí firmy.

Zatím nepříliš známá změna je součástí „daňového balíčku", který na konci listopadu definitivně schválili poslanci. Jeho základ připravilo ministerstvo financí ještě pod vedením Miroslava Kalouska.

Darovací daň v dosavadním pojetí končí, od ledna přejde pod daň z příjmů. Namísto dosavadního pásmového zdanění (sazby od sedmi do 40 procent z hodnoty daru) se uplatní jednotná sazba 15 procent u fyzických osob nebo 19 procent u právnických osob.

Na osvobození příbuzných a dalších osob z takzvané první a druhé skupiny se nic nemění. Daň nemají platit ani neziskové organizace.

Až třikrát víc než dosud

Ze stotisícového daru nyní platí lidé a firmy daň 5600 korun, u nemovitostí 7000 korun. Od Nového roku stoupne daň na 15 000 korun pro fyzické a 19 000 korun pro právnické osoby.

U půlmilionového daru stoupne daň ze současných zhruba 35 tisíc korun na 75 tisíc u lidí nebo 95 tisíc u firem. U dvoumilionového daru pak ze zhruba 160 tisíc na 300 tisíc u lidí nebo 380 tisíc u firem.

Se zvyšující se hodnotou daru pak rozdíly oproti dosavadnímu zdanění dále klesají. Nová úprava bude oproti dosavadnímu zdanění výhodnější teprve u velmi vysokých darů - zhruba od třinácti milionů korun u fyzických a 26 milionů u právnických osob.

Méně daňových úniků?

Dosavadní zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí přestane na přelomu roku platit. Daňové souvislosti dědictví i daru se od ledna 2014 stanou součástí zákona o daních z příjmů. Převody nemovitostí pak upravuje nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Dědická daň končí, lidé i firmy ušetří desítky tisíc
Daňové změny: Roste limit pro přivýdělky, dary i akcie

Převod dědické a darovací daně pod daň z příjmů byl součástí programového prohlášení vlády Petra Nečase z roku 2010, respektive chystané daňové reformy exministra financí Miroslava Kalouska. Nakonec se „svezl" společně s legislativními změnami, které si vyžádal nový občanský zákoník účinný od ledna 2014.

Vedle zjednodušení výběru si ministerstvo od změny slibuje i omezení možností, jak obcházet zákon. Zejména firmy totiž dosud mohly platit nižší darovací daň namísto standardního zdanění u běžného prodeje mezi právnickými osobami.

V odhadu, o kolik si díky tomu polepší státní rozpočet, se nicméně ministerstvo drží při zemi: Inkaso daně z příjmů se má zvýšit jen o 100 milionů korun ročně. Současně totiž dojde ke zrušení "zbytku" dědické daně, z níž stát loni získal 71 milionů korun.

Stát sice v roce 2012 vybral na darovací dani 3,360 miliardy korun, což ale bylo výrazně ovlivněno úpravou týkající se bezúplatného nabytí emisních povolenek. Před „povolenkovou" změnou zákona byly výnosy z darovací daně podstatně nižší - 345 milionů v roce 2008, 162 milionů v roce 2009 a jen 138 milionů v roce 2010.

Větší prostor pro daňové úniky a praní špinavých peněz však od ledna 2014 přináší naopak úplné zrušení dědické daně (podrobněji v samostatném článku). Alespoň podle ČSSD, která ji proto chce obnovit.

Přiznání až za celý rok

Přechodem darovací daně pod běžnou daň z příjmů se mění také termín pro podání daňového přiznání. Bude se řídit standardními termíny pro daň z příjmů, přiznání tedy v zásadě stačí podat do 1. dubna následujícího roku. Dosud platila pro darovací daň lhůta jeden měsíc.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Daň z převodu nemovitostí se změní, potvrdili poslanci
Schváleno, daňový balíček začne platit. Přehled změn

Od darovací daně zůstanou i nadále osvobozeni příbuzní v řadě přímé (zjednodušeně řečeno děti, rodiče, vnuci, prarodiče) a manželé. Neplatí ji ani sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety a dále manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela a manželé rodičů.

Daň nemusí platit ani osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před získáním „bezúplatného příjmu" ve společně hospodařící domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo na něj byly odkázány výživou.

Nezávisle na vztahu dárce a obdarovaného jsou od daně osvobozeny i dary nabyté „příležitostně", pokud jejich hodnota nedosahuje 15 tisíc korun.

Vyšší limit pro daňové odpočty

Příjemnější změnu přináší „daňový balíček" některým dárcům. Od roku 2014 se zvyšuje maximální limit pro odpočet darů na veřejně prospěšné účely.

U fyzických osob stoupne limit odpočtu z dosavadních deseti na patnáct procent základu daně, u právnických osob se sjednotí na deseti procentech.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy