Daňové změny pro zaměstnance i podnikatele: Které můžete využít v přiznání už teď?

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 2. 2018 6:45
Projděte si přehled nejvýznamnějších novinek v dani z příjmů fyzických osob. Nový rok přinesl spíše úpravy stávajících pravidel než zásadní změnu systému.

Elektronická evidence tržeb

Podnikající fyzické osoby si mohou odečíst z daní až pět tisíc korun na výdaje spojené s pořízením a provozem elektronické evidence tržeb (EET).

Konkrétní výdaje není nutné prokazovat (například dokladem o zakoupení pokladny) - stačí, že podnikatel ve zdaňovacím období poprvé zaevidoval tržbu spadající do EET. Tuto slevu lze uplatnit pouze jednorázově. Sleva je omezena kladným rozdílem mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevou na poplatníka.

Přinejmenším se zpožděním oproti původnímu harmonogramu začnou další fáze EET. Od března 2018 se měli zapojit taxikáři, prodejci občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů či židlí a dále také svobodná povolení jako lékaři, advokáti nebo účetní. Od června 2018 se měli přidat řemeslníci a poskytovatelé dalších služeb. Po rozhodnutí Ústavního soudu však o pokračování EET musí rozhodnout poslanci.

 

Právě se děje

Další zprávy