Daňové změny pro zaměstnance i podnikatele: Které můžete využít v přiznání už teď?

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 2. 2018 6:45
Projděte si přehled nejvýznamnějších novinek v dani z příjmů fyzických osob. Nový rok přinesl spíše úpravy stávajících pravidel než zásadní změnu systému.

Školkovné

Maximální výše roční "slevy za umístění dítěte" - takzvaného školkovného - je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2017 se tedy roční limit zvyšuje na 11 000 korun, za rok 2018 stoupne dokonce na 12 200 korun.

Změnila se formulace v zákoně ohledně rozhodujícího období. Nově si jeden z rodičů může odečíst z daní výdaje, které prokazatelně vynaložil za umístění v mateřské škole (…) na dané zdaňovací období - tedy platby související jen s předchozím kalendářním rokem. Dosud zákon hovořil o výdajích v daném zdaňovacím období a šlo do nich zahrnout i částky, které sice v předchozím kalendářním roce zaplatil, ale týkaly se i předchozího nebo naopak následujícího roku.

Nadále platí, že výši těchto výdajů potvrdí provozovatel školky nebo obdobného zařízení.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy