Daňové změny pro zaměstnance i podnikatele: Které můžete využít v přiznání už teď?

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 2. 2018 6:45
Projděte si přehled nejvýznamnějších novinek v dani z příjmů fyzických osob. Nový rok přinesl spíše úpravy stávajících pravidel než zásadní změnu systému.

Školkovné

Maximální výše roční "slevy za umístění dítěte" - takzvaného školkovného - je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2017 se tedy roční limit zvyšuje na 11 000 korun, za rok 2018 stoupne dokonce na 12 200 korun.

Změnila se formulace v zákoně ohledně rozhodujícího období. Nově si jeden z rodičů může odečíst z daní výdaje, které prokazatelně vynaložil za umístění v mateřské škole (…) na dané zdaňovací období - tedy platby související jen s předchozím kalendářním rokem. Dosud zákon hovořil o výdajích v daném zdaňovacím období a šlo do nich zahrnout i částky, které sice v předchozím kalendářním roce zaplatil, ale týkaly se i předchozího nebo naopak následujícího roku.

Nadále platí, že výši těchto výdajů potvrdí provozovatel školky nebo obdobného zařízení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy