Daňové změny pro zaměstnance i podnikatele: Které můžete využít v přiznání už teď?

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 2. 2018 6:45
Projděte si přehled nejvýznamnějších novinek v dani z příjmů fyzických osob. Nový rok přinesl spíše úpravy stávajících pravidel než zásadní změnu systému.

Školkovné

Maximální výše roční "slevy za umístění dítěte" - takzvaného školkovného - je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2017 se tedy roční limit zvyšuje na 11 000 korun, za rok 2018 stoupne dokonce na 12 200 korun.

Změnila se formulace v zákoně ohledně rozhodujícího období. Nově si jeden z rodičů může odečíst z daní výdaje, které prokazatelně vynaložil za umístění v mateřské škole (…) na dané zdaňovací období - tedy platby související jen s předchozím kalendářním rokem. Dosud zákon hovořil o výdajích v daném zdaňovacím období a šlo do nich zahrnout i částky, které sice v předchozím kalendářním roce zaplatil, ale týkaly se i předchozího nebo naopak následujícího roku.

Nadále platí, že výši těchto výdajů potvrdí provozovatel školky nebo obdobného zařízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy