Daň z nemovitosti je za dveřmi!

red fin
1. 12. 2006 11:00
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitosti se nemilosrdně přiblížil. Jedná se o 31.leden. Splatnost daně však je stanovena na 30. Května. Kdo musí daň zaplatit a jak na to?
Foto: Aktuálně.cz

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitosti se nemilosrdně přiblížil. Jedná se o 31.leden. Kdo musí daň zaplatit a jak na to?

Patříte mezi ty šťastné, kteří si v minulém roce pořídili nové bydlení či  nějakou nemovitost?   Došlo na vaší nemovitosti v průběhu minulého roku k nějaké změně? Pak nezapomeňte, že do 31. ledna byste měli podat přiznání k dani z nemovitosti.

Základní náležitosti daně z nemovitostí

Daň z nemovitosti patří mezi tzv. majetkové daně, které musí každý rok platit majitelé, ale v některých případech i nájemci či uživatelé nemovitostí.  Daň z nemovitostí tedy zahrnuje daň ze staveb, ale i daň z pozemků.

Daň z pozemků - předmětem daně jsou pozemky na území ČR vedené v katastru nemovitostí.
Základem je výměra pozemku v m2. Poplatníkem je vlastník pozemku

Daň ze staveb - předmětem daně jsou stavby na území ČR, na které bylo vydáno kolaudační rozhodnutí. Základem daně je skutečně zastavěná plocha v m2. Poplatníkem je vlastník stavby.

Zdaňovacím obdobím je jeden kalendářní rok. Rozhodný je stav nemovitosti k 1. 1. příslušného zdaňovacího období. Od roku 2003 se poprvé daňová povinnost vztahuje také byty, které byly převedeny do osobního vlastnictví.

Pozor! Mnoho lidí si plete daň z nemovitostí s daní z převodu nemovitosti. Daň z nemovitosti platí každý vlastník nemovitosti každý rok z její výměry. Naopak daň z převodu nemovitosti platí pouze prodávající (převodce) při prodeji (či jiném převodu) nemovitosti. Daň z převodu nemovitosti se vypočítává z úředně zjištěné ceny nebo z ceny prodejní. Rozhodná je cena, která je vyšší.

Musíte daň platit i vy?

Pokud  patříte mezi vlastníky nemovitosti, jistě se pravidelně každým rokem setkáváte se složenkou od finančního úřadu, na které vám je vyměřena daň z nemovitostí. Každý adresát této složenky již tuší svou povinnost zaplatit daň z výsledků své práce, která je zhmotněna právě ve formě vámi vlastněných nemovitostí.

Pokud vám však složenka nepřišla, pak to není důvod k radosti a k naději, že tentokrát na vás a vaší nemovitost úředníci na finančním úřadu pozapomněli. Naopak.

Jste povinni daň si sami spočítat a zaplatit ji finančnímu úřadu také.
Přiznání k dani z nemovitosti musíte podávat v případě, že jste noví majitelé nemovitostí, nebo pokud u vaší nemovitosti  došlo k nějaké změně (např. jste zastavěli svůj pozemek či se zmenšil apod.).  Termín k podání přiznání k dani z nemovitostí je 31. leden!

Do kdy je nutno daň z nemovitostí zaplatit?

Zaplatit daň musíte jako vlastníci nemovitostí do 30. května a pokud vypočtená výše daně je nižší než 1000 Kč, pak ji musíte zaplatit jednorázově.

Pokud jste vlastníci nemovitosti rozsáhlejší a výše daně překročí částku 1000 Kč, můžete daň uhradit ve čtyřech stejných splátkách finančnímu úřadu v termínech do 30. května první splátku, druhou splátku do 30. června, třetí do 30. září a poslední do 30. listopadu. Nutno dodat, že pokud je vypočtená výše daně nižší než 30,- Kč, nemusíte ji hradit.

Vztahuje se daň z nemovitostí i na byty?

S účinností od 1.1.2001 byl novelizován zákon o dani z nemovitostí a touto novelou došlo k podstatné změně při zdaňování bytů a nebytových prostorů. Každá bytová jednotka se tak stala samostatným předmětem daně a pokud jste majitelem bytu, jste povinen sám podat daňové přiznání a zaplatit daň z nemovitostí. (před novelou podával daňové přiznání společný zástupce za celý dům.) 

Nutno dodat, že pokud bydlíte ve státním nebo obecním bytě nemusí vás daň z nemovitostí zajímat. Z těchto bytů zaplatí daň vlastník, kterým je v tomto případě stát nebo obec.(u pronajatých bytů pronajímatel)

Jaké změny na nás v budoucnu mohou čekat?

V rámci reformy veřejných financí se i v případě daně z nemovitostí diskutuje o případných změnách. Rozsah návrhů změn této daně je opravdu široký. Zatímco především pravicové strany navrhují daň z nemovitostí úplně zrušit, ministerstvo financí naopak plánuje zvýšení této daně.

Celkové zvýšení daně by bylo docíleno změnou způsobu výpočtu daně. Za základ by se tak již nepovažovala pouze výměra nemovitostí, ale především jejich hodnota. Je zřejmé, že by se touto změnou jistě dosáhlo zvýšení příjmů obcí z této daně.

Negativním jevem by pak mohla být určitá demotivace vlastníků nemovitostí k jejich zlepšování, zkrášlování a zhodnocování.  Zastánci zrušení této daně argumentují tím, že výše daně je neúměrně nízká vůči administrativní zátěži, která její výběr provází. Její výnos je téměř 4,5 mld. Kč ročně. 
Nezbývá nám tedy než čekat, která z těchto koncepcí v budoucnu zvítězí.

Výpočty

Způsob výpočtu daně z bytu
Výměra bytu v m2 (dá se zjistit podle kupní smlouvy)  x Koeficient 1,2 (koeficient je stanoven jednotně pro celou ČR)  x Koeficient obce (zjistíme na příslušném finančním úřadu = daň

Způsob výpočtu daně z pozemku
Výměra pozemku v metrech čtverečních x Koeficient obce (Zjistíme na obecním nebo finančním úřadě.) = daň z pozemku


Formulář

Formulář pro přiznání daně si můžete stáhnout přímo z našich stránek.Finanční úřady jsou totiž povinny přijmout přiznání také na formuláři vytištěném z tiskárny. Formuláře a pokyny k vyplnění přiznání naleznete ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy