Praha - Většina bank stále ještě vybírá od lidí "vstupní" poplatek za to, že se mohou stát jejich klienty. Některé už jej zrušily. A některé nyní přicházejí s opačným přístupem - slibují novým klientům bonus v řádech tisíců korun.
Alespoň tak to na první pohled vypadá z nejnovějších reklamních kampaní Volksbank a Komerční banky. Ve skutečnosti ale samozřejmě nezíská peníze každý zájemce. Ve druhém případě si dokonce banka hned vezme od klienta více, než kolik mu věnuje.
Bonus 10 tisíc? Jen výjimečně
"Přijďte si pro bonus 10 tisíc korun," láká Volksbank v nové kampani na Běžný spořicí účet. Na první pohled se zdá, že se bonus vztahuje ke spořicímu účtu a možná že na něj dokonce dosáhne každý.
Kdo ale nepřijde hned do pobočky a podívá se nejdříve na web Volksbank, zjistí, že bonus se vztahuje jen k založení dvouletého termínovaného vkladu k Běžnému spořicímu účtu. A oproti reklamě tu před částkou 10 tisíc nechybí slovo "až".
"Výše bonusu se odvíjí od velikosti vkladu, přičemž minimální vložená částka pro získání bonusu činí 250 tisíc korun," upřesňuje Lucie Kropáčková, produktová manažerka Volksbank.
Při vkladu alespoň 250 tisíc korun získá klient prémii jednorázovou prémii jen 1500 korun. Vloží-li alespoň 500 tisíc, získá 3500 korun. Při vkladu nad jeden milion činí prémie 7000 korun a na nejvyšší prémii, tedy v reklamě avizovaných 10 tisíc, dosáhne až při vkladu alespoň 1,5 milionu.
I přesto ale jde o solidní nabídku. Jak ukazuje kalkulačka MůjBankéř, úrok 2,53 % u tohoto termínovaného vkladu je do půlmilionového vkladu nejvyšší na trhu, nad půl milionu jej překoná jen J&T Bank. Akce platí do 20. prosince nebo "do vyčerpání celkové částky vyčleněné bankou na bonusy".
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz! |
Dáme čtyři, vezmeme si sedm
S akční nabídkou hypoték přišla Komerční banka. U tříleté fixace láká na sazbu "od" 3,75 procenta ročně, u pětileté a delší fixace pak na bonus ve výši 4000 korun.
Bonus pošle novému klientovi na účet v průběhu následujícího měsíce po uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Přesto je to ale i nadále klient, kdo bance za samotné uzavření smlouvy zaplatí.
Komerční banka totiž při sjednání hypotéky účtuje poplatek 2900 korun za "zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr". Dalších 3500 korun (u bytové jednotky) nebo 4500 korun (u rodinného domu) zaplatíte bance za "vyhodnocení rizik spojených s nemovitou zástavou".
Čtěte také: Levnější banku už našly tisíce lidí. Zkuste to také Milujete vaši banku, nebo vás štve? Teď jí to ukažte |
Čtyřtisícový bonus je tedy prakticky jen slevou ze vstupního poplatku. Přitom některé banky už jej neúčtují vůbec - mBank, Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Další jej dočasně "odpustí" při podání žádosti přes web - například GE Money Bank nebo Hypoteční banka. Nicméně u většiny bank teď bude vstupní poplatek mnohem vyšší než u Komerční banky.
Spočítejte si, kolik zaplatíte za hypotéku včetně poplatků! Nejlepší nabídku najdete díky nové online kalkulačce MůjBankéř na Aktuálně.cz! |
Dvojnásobek? Jen v prvním roce ze šesti
Na uzavření smlouvy "zdarma" lákají i některé stavební spořitelny. V praxi ale poplatek od klienta nejdříve vyberou a pak mu část vrátí (pouze u nižších cílových částek jej vrátí celý).
Atraktivní je na první pohled i doplatek sníženého státního příspěvku, tedy bonus 1500 korun od Českomoravské stavební spořitelny (Lišky). Týká se však jen prvního z povinných šesti roků spoření.
Také "dvojnásobný" úrok, na který lákají Raiffeisen stavební spořitelna a Modrá pyramida, se týká jen prvního roku spoření.
Čtěte podrobněji: Spořitelny v tísni: Vyšší úrok, prémie a "bez poplatku" Škrty od ledna: Podívejte, co už schválili poslanci |