Další oslabení koruny neplánujeme, ujišťuje guvernér

ČTK ČTK
20. 11. 2013 19:59
Singer: Kurz kolem 27 korun za euro nyní stačí, období intervencí ale jen tak neskončí.
Česká národní banka v Praze.
Česká národní banka v Praze. | Foto: Reuters

Olomouc - Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera zatím neplánuje další devizové intervence, aby oslabila měnu na 28 korun za euro. Kurz kolem 27 korun za euro podle Singera nyní stačí a situace zatím nevyžaduje další zásah centrální banky. Období intervencí ale může trvat do roku 2015.

"Ne, my jsme řekli dvacet sedm na dlouhou dobu. Pakliže se něco dramatického nestane. Nic dramatického se nestalo," řekl ve středu novinářům v Olomouci Singer, když odpovídal na otázku, zda lze očekávat další intervenci ČNB s cílem oslabit měnu na 28 korun za euro.

Člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal v úterý řekl, že možné posunutí kurzu koruny na 28 korun za euro v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. "Kolega Lízal říkal zhruba totéž co já. To znamená, že je zapotřebí dramatické změny ekonomického prostředí na to, abychom zvažovali změnu cílované hladiny," komentoval nyní Singer výrok člena bankovní rady Lízala.

K intervencím centrální banka podle Singera musela přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila. Singer ovšem upozornil, že devizová intervence ceny výrazně nezvýší. ČNB příští rok očekává průměrnou inflaci na úrovni 1,3 procenta, což bude druhá nejnižší hodnota za posledních deset let.

"V průměru za roky 2014 a 2015 čekáme inflaci kolem dvou procent, tedy přesně v souladu s naším cílem. To není dramatický cenový výkyv. Dvouprocentní inflace je všude na světě považována za cenovou stabilitu, o níž ČNB dle zákona pečuje," uvedl Singer.

Podle analytika České spořitelny Martin Lobotky kvůli intervencím ČNB vzrostou dovozní ceny, což se rychle promítne v segmentu potravin a pohonných hmot. Průměrná míra inflace by příští rok podle něj měla činit 1,2 procenta, zatímco pro letošek počítá s 1,3 procenta. "Na 2,4 procenta by měla inflace vystoupat až v roce 2015," odhadl.

Období intervencí ČNB podle Singera hned tak neskončí. "Očekáváme, že je to na dlouho. Určitě neočekáváme konec toho ovlivňování měnové politiky přes kurz do roku 2015," uvedl Singer.

Exportně orientovaná ekonomika podle něj po uvolnění měnové politiky neztrácí, ale získává. "Kdyby tomu tak nebylo, tak by české ekonomice v tuto chvíli prospěl silnější kurz. To si myslím, že prostě není pravda. Evidentně," podotkl guvernér.

Singer si neumí představit takový ekonomický vývoj, který by ČNB vedl k přitvrzení měnové politiky v nejbližších měsících, a to i kvůli tomu, že růst cen bude velmi nízký.

"V české ekonomice chybí poptávka a další uvolnění měnové politiky podpoří její růst. Na pozitivní růstové dopady našeho měnověpolitického rozhodnutí jsme upozornili a vyčíslili je," řekl.

Centrální banka zahájila intervence ve čtvrtek 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace.

Krok ČNB kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

 

Právě se děje

Další zprávy