Praha - Čtvrtina obyvatel České republiky by chtěla pracovat ještě další dva roky po dovršení zákonem stanoveného důchodového věku.
Ukázal to průzkum personálně-poradenské společnosti Randstad na reprezentativním vzorku 405 respondentů.
Další třetina (32 procent) lidí je ochotna odložit odchod do penze pouze tehdy, pokud by se jim zvýšil plat o pět procent.
Ochota odejít do důchodu později, zvláště při mírném zvýšení platu, je nejvyšší jednak ve věkové skupiny 18-24 let, jednak mezi lidmi těsně před důchodem.
Ve věkové skupině 55-64 let se našlo nejvíc respondentů (36 %), kteří by možnost pracovat i v raně důchodovém věku uvítali i bez jakéhokoliv navýšení platu.
Mezi muži a ženami panuje na práci v důchodovém věku velmi podobný názor. Rozdíly se nejvýrazněji projevují mezi různými příjmovými skupinami. Nejvíce respondentů, kteří plánují pracovat i v důchodovém věku, se našlo mezi lidmi s nejvyššími příjmy.
"Situace v České republice je v tomto směru velmi srovnatelná s našimi německými sousedy," říká Adriana Homolová ze společnosti Randstad.
V ostatních evropských zemích, jako je například Slovensko, Polsko, Španělsko, Francie, Itálie nebo Nizozemsko, je ochota lidí pracovat po dosažení důchodového věku vyšší než u nás. Odmítavější postoj než Češi mají naopak v Maďarsku. Průzkum Workmonitor společnosti Randstad zahrnuje 29 zemí.
Čtěte také: Politici oddalují důchod. Pětina mužů se ho nedožije Stát přidá na penzi jen těm, kteří spoří alespoň 300 Kč Komise radí Česku: vyšší daně, později do důchodu |