Praha - Česká národní banka uložila během letošního prvního pololetí pojišťovacím zprostředkovatelům osm pokut v součtu za 2,99 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 17 pokut za 10,45 milionu korun, v roce 2011 osm pokut za 1,575 milionu korun.
Investičním zprostředkovatelům pak Česká národní banka v letošním prvním pololetí uložila už devět pokut za celkem 3,2 milionu korun. To je více než za celý loňský rok, kdy rozdala devět pokut za 2,025 milionu korun. Rekord drží rok 2011, kdy sice investičním zprostředkovatelům uložila jen sedm pokut, avšak v celkové výši 9,36 milionu.
Mezi nejčastější prohřešky finančních zprostředkovatelů patří podle Zamrazilové nabídka nevhodných finančních produktů. V oblasti pojištění se často objevuje klamavé přirovnání investičního životního pojištění ke spořícímu produktu. V případě investic zprostředkovatelé nejčastěji nabádají k nadměrnému obchodování s cílem získat provize za uskutečněné obchody.
Informovala o tom členka bankovní rady Eva Zamrazilová.
Dvě dvoumilionové pokuty
Jak už na začátku července uvedl online deník Aktuálně.cz, nejvyšší pravomocné pokuty v rámci dohledu nad finančním trhem zatím letos dostala OVB Allfinanz, jedna z největších finančně-poradenských společností na tuzemském trhu, a dále společnost D.N.A. Trading se sídlem v Liberci - shodně po dvou milionech korun. Rozhodnutí o pokutě pro OVB nabylo právní moci letos v květnu, nedostatky nicméně spadají zejména do let 2009 a 2010.
Právní moci letos nabyla i půlmilionová pokuta pro pražskou společnost Česmak. Alespoň stotisícové pokuty dostalo v letošním prvním pololetí dalších osm společností: (Investment Brokers 300 000 Kč, Conectium a Vaše perspektiva po 200 000 Kč), IFP Institut Finančního Poradenství 150 000 Kč, Lynx Broker, Orion Acquisition Capital, 1. AZ Makléřská a Profit Investment po 100 000 Kč).
V loňském roce dostala nejvyšší pokutu - šest milionů korun - společnost IFP Institut Finančního Poradenství se sídlem v Brně. Šestimilionovou pokutu loni udělila ČNB také společnosti Colosseum, šlo však o nedostatky zjištěné už v roce 2009.
Maximální možnou pokutu - dvacet milionů korun - uložila ČNB v roce 2010 společnosti Capital Partners za takzvané nadměrné obchodování zaměřené na maximalizaci poplatků od klientů.
Od roku 2011 může Česká národní banka rovněž uložit v méně závažných případech pokuty přímo na místě, a to do výše 10 tisíc korun. Během letošního pololetí jich uložila 27 v součtu za 124 tisíc korun, za celý loňský rok to bylo 39 pokut za 201 tisíc korun.
Ke konci června centrální banka evidovala na 152 tisíc zaregistrovaných pojišťovacích zprostředkovatelů a přes 7700 investičních zprostředkovatelů.