Praha - Příjmovou chudobou je v Česku ohrožen téměř každý desátý občan. Chudoba tak v roce 2011 hrozila více než 1,02 milionu obyvatel Česka, což je o 86 tisíc více než v roce 2010.
Zatímco v roce 2009 podíl lidí ohrožených příjmovou chudobou klesl až na 8,6 procenta, v roce 2010 vzrostl na rovných devět procent a v minulém roce se pak vyšplhal na 9,8 procenta. Na podobné úrovni byl naposledy v roce 2006, kdy podíl lidí ohrožených chudobou činil 9,9 procenta.
Ryze statistické porovnání s Evropou přesto pro Česko vychází výborně. Mezi evropskou sedmadvacítkou jsme s devíti procenty, alespoň podle posledních dat z roku 2010, naprostými premianty. Průměr EU za rok 2010 činil 16,4 procenta.
Sami statistici ovšem upozorňují, že se porovnává těžko porovnatelné. „Spíše než porovnat země navzájem, má toto šetření ukázat na rozdíly uvnitř jednotlivých zemí," upozorňuje Jaromír Kalmus z oddělení sociálních šetření Českého statistického úřadu.
Hranice chudoby se podle společného evropského modelu stanovuje jako 60 procent mediánu příjmu domácnosti. V Česku tak hranice u dospělého jednotlivce prochází úrovní ve výši 9420 korun nebo například u rodiny s dvěma dětmi mladšími 13 let hranice činí 19 782 korun.
Český stát pomáhá
Nejohroženějšími skupinami jsou nezaměstnaní, kde chudoba hrozí takřka polovině z nich (46,4 procenta) a neúplné rodiny s dětmi, kde počet ohrožených přesahuje třetinu (36,3 %). Následují rodiny se třemi a více dětmi (24,5 %) a jednotlivci starší 65 let (17,2 %).
U poslední skupiny přitom Kalmus poukazuje na zranitelnost statistických modelů. Kdyby se totiž hranice posunula ze 60 na 70 procent mediánu, rázem by byl chudobou ohrožen takřka každý druhý člověk nad 65 let žijící sám (46,2 %).
Méně zpochybnitelný než samotné porovnání počtu lidí ohrožených chudobou v jednotlivých zemích EU je podle Kalmuse vliv státu na tom, kolik lidí pod hranici chudoby nechává padnout.
Česko se i v tomto porovnání dostává na špici evropské sedmadvacítky, když státní transfery (důchody, dávky) před chudobou zachrání tři ze čtyř adeptů.
Nejvíce podle této statistiky v roce 2010 pomáhalo svým občanům Maďarsko (76,1 %), Česko bylo jen s malým rozdílem druhé (75,8 %) a poměrně vysoko nad průměrem EU (62,2 %).
Nejméně lidí dokázaly dávky a důchody udržet nad hranici statistické chudoby v Bulharsku, Španělsku, Řecku, ale také v Litvě a na Kypru. Státní transfery zde od chudoby dokázaly zachránit jen každého druhého člověka, který si nedokázal poradit sám.