Praha - Čísla z tuzemského průmyslu druhý měsíc za sebou překonala očekávání analytiků. Celkově průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 7,1 procenta, po očištění o dva pracovní dny navíc vychází růst na stále slušná dvě procenta.
"Průmyslová výroba opět pozitivně překvapila. My jsme počítali s růstem o 6,5 procenta, trh čekal růst o 6,3 procenta," komentuje nejnovější data Českého statistického úřadu Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.
Průmysl překvapil už v srpnu, kdy výroba meziročně vzrostla o 1,6 procenta, zatímco trh očekával propad o zhruba 1,3 procenta.
Pozitivně analytici interpretují i zářijový pokles oproti srpnu. Meziměsíční pokles o 2,8 % vypadá sice na první pohled zle, ale po naprosto výjimečně silném růstu o 4,7 % jde o velmi solidní údaj, který znamená, že český průmysl pokračuje v trendovém růstu. To by mělo být patrné i v údajích o HDP za třetí čtvrtletí, kde počítáme s podobnou expanzí jako ve druhém čtvrtletí," doplňuje Brožka.
Největší podíl na pozitivním zářijovém vývoji měl stejně jako před měsícem autoprůmysl, který meziročně vyrostl takřka o pětinu (17,8 %).
Česko ale nežije jen auty. I dalším oborům se dařilo relativně dobře. Pozitivní hodnoty připsala výroba elektrických zařízení, plastových výrobků nebo výroba oděvů. "Všechny tyto obory si připsaly více než desetiprocentní růst, výroba oděvů dokonce dvacetiprocentní. To jde ruku v ruce i s výsledky z maloobchodu. Předpokládám, že průmyslu by se mělo dařit i v dalších měsících, a potvrdí tak oživení ekonomiky," přidává se Michal Kozub, analytik Home Creditu.
Celkové výsledky průmyslu mírně kazí hodnoty za těžbu a zpracování uhlí, které meziročně klesly o více než deset procent. "Přesto v situaci, v jaké se nachází oblast těžby uhlí, jde o relativně dobrou hodnotu. K tomu se přidává i výsledek za výrobu koksu, která poklesla o více jak čtvrtinu," dodává Kozub. Samotný zpracovatelský průmysl dosáhl na velmi dobrý výsledek, když vzrostl o 9,4 procenta.
Dobrá nálada
Pozitivně vyznívá i údaj o hodnotě nových zakázek. Ta vzrostla meziročně o 16 procent. Nové zakázky přibývají jak ze zahraničí (růst o 18,9 %), tak z domova (růst o 10,7 %). Poslední čísla vyznívají poměrně pozitivně a potvrzují, že situace v českém průmyslu se začíná obracet k lepšímu," říká Jiří Šimek, analytik skupiny Citfin.
Pozitivní trend by se měl projevit i v říjnových číslech, ukazují to měkké" indikátory. Index nákupních manažerů PMI stoupl v říjnu na 54,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Index, který sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby, se tak dostal na nejvyšší hodnotu za posledních dva a půl roku.
"V nejbližší době by tedy česká ekonomika měla i nadále unikat recesi," komentoval výsledek indexu Brožka.