Praha – Průměrná česká domácnost by v případě výpadku příjmů dokázala vyžít z úspor tři měsíce a osmnáct dní. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank za první čtvrtletí letošního roku. Na reprezentativním vzorku 1500 lidí ve věku 18 až 70 let jej uskutečnila agentura TNS AISA.
Průzkum potvrdil, že úspory jsou dlouhodobě stabilní – například v porovnání s údaji ze stejného období loňského roku by vystačily jen o tři dny déle.
„I když v průběhu času dochází ve vývoji úspor domácností k určitým výkyvům, z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že Češi se chovají zodpovědně a své úspory drží na relativně stabilní úrovni,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank. Za poslední dva roky tyto úspory nikdy neklesly pod tři měsíce.
Výše rezerv se mění úměrně vzdělání. Zatímco lidé se základním vzděláním mají vytvořenu rezervu přibližně na dva měsíce, Češi s maturitou by bez příjmů vydrželi čtyři měsíce. Nejlépe na tom tradičně jsou vysokoškolské domácnosti, které mají rezervu na více než pět měsíců. Z pohledu regionů je situace vyrovnaná a data nevykazují výrazné odchylky.
ING Bank také zjistila, že tuzemské domácnosti mohou – pokud by chtěly – ušetřit až 29 procent svých příjmů. To je stejné číslo jako před rokem. „Je pochopitelné, že kromě zbytných výdajů mají domácnosti další náklady, které z této částky ukrajují,“ připouští Vaníček. Připomíná, že finanční odborníci doporučují mít pro případ výpadku příjmů disponibilní úspory alespoň ve výši čtyř- až šestinásobku měsíčního příjmu domácnosti.