Banky chystají okamžité platby. Peníze přijdou na účet za několik sekund, v noci i o víkendu

Olga Skalková Janis Aliapulios Ekonomika Olga Skalková, Janis Aliapulios, Ekonomika
Aktualizováno 22. 12. 2016 18:59
Zatímco dosud se peníze při platbě do jiné banky připíší obvykle až následující pracovní den, nově by to mělo být prakticky okamžitě. Novinka, za niž si klienti zřejmě připlatí, má začít fungovat v roce 2018.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky chystají zásadní zrychlení plateb z účtu na účet. Zatímco dosud se peníze při platbě do jiné banky připíší obvykle až následující pracovní den, nově by to mělo být prakticky okamžitě v kteroukoliv denní i noční hodinu a bez ohledu na víkendy a svátky.

O pravidlech, jimiž se mají takzvané okamžité platby řídit, nyní jedná pracovní skupina složená ze zástupců České národní banky, České bankovní asociace a komerčních bank. ČNB novinku podporuje, nicméně o zahájení a oficiálním termínu spuštění ještě podle ní nebylo rozhodnuto. Banky mimo jiné přijdou o možnost včas zastavit neoprávněný převod, tedy podezřelou transakci.

Banky už se ale na novinku chystají. Například podle UniCredit má být testovací provoz připraven ve druhé polovině roku 2017, Air Bank chce službu začít nabízet v první polovině roku 2018, o přespříštím roce hovoří i Raiffeisenbank nebo Komerční banka.

Vedle standardních plateb už nyní banky nabízejí takzvané expresní platby. Ty je ale potřeba zadat nejpozději brzy odpoledne (například v internetovém bankovnictví České spořitelny do 14 hodin), přesto negarantují doručení v řádu sekund či minut, ale jen do konce stejného pracovního dne.

Nová varianta – okamžité platby – by tedy měla být ještě rychlejší, ale zřejmě si za ni zájemci připlatí. Pro srovnání: Zatímco standardní platba přijde nejvýše na jednotky korun, za expresní (prioritní) platbu nyní Česká spořitelna vybírá 125 korun a ČSOB 120 korun.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy