Banky chystají okamžité platby. Peníze přijdou na účet za několik sekund, v noci i o víkendu

Olga Skalková Janis Aliapulios Ekonomika Olga Skalková, Janis Aliapulios, Ekonomika
Aktualizováno 22. 12. 2016 18:59
Zatímco dosud se peníze při platbě do jiné banky připíší obvykle až následující pracovní den, nově by to mělo být prakticky okamžitě. Novinka, za niž si klienti zřejmě připlatí, má začít fungovat v roce 2018.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky chystají zásadní zrychlení plateb z účtu na účet. Zatímco dosud se peníze při platbě do jiné banky připíší obvykle až následující pracovní den, nově by to mělo být prakticky okamžitě v kteroukoliv denní i noční hodinu a bez ohledu na víkendy a svátky.

O pravidlech, jimiž se mají takzvané okamžité platby řídit, nyní jedná pracovní skupina složená ze zástupců České národní banky, České bankovní asociace a komerčních bank. ČNB novinku podporuje, nicméně o zahájení a oficiálním termínu spuštění ještě podle ní nebylo rozhodnuto. Banky mimo jiné přijdou o možnost včas zastavit neoprávněný převod, tedy podezřelou transakci.

Banky už se ale na novinku chystají. Například podle UniCredit má být testovací provoz připraven ve druhé polovině roku 2017, Air Bank chce službu začít nabízet v první polovině roku 2018, o přespříštím roce hovoří i Raiffeisenbank nebo Komerční banka.

Vedle standardních plateb už nyní banky nabízejí takzvané expresní platby. Ty je ale potřeba zadat nejpozději brzy odpoledne (například v internetovém bankovnictví České spořitelny do 14 hodin), přesto negarantují doručení v řádu sekund či minut, ale jen do konce stejného pracovního dne.

Nová varianta – okamžité platby – by tedy měla být ještě rychlejší, ale zřejmě si za ni zájemci připlatí. Pro srovnání: Zatímco standardní platba přijde nejvýše na jednotky korun, za expresní (prioritní) platbu nyní Česká spořitelna vybírá 125 korun a ČSOB 120 korun.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy