Na velkých bankách lidem nejvíc vadí poplatky, u malých chtějí více bankomatů

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
18. 12. 2016 14:00
Největší vliv na spokojenost klientů s bankou má podle průzkumu její důvěryhodnost, přístup k plnění slibů, které dala, a také vstřícnost jejích pracovníků. Pokud by lidé mohli něco změnit, nejčastěji by sáhli po snížení poplatků - zejména u větších bank. Hlavní banku ale za poslední rok změnila jen čtyři procenta těch, kteří to původně zvažovali.
Chcete raději více bankomatů, nebo poplatků? (ilustrační foto)
Chcete raději více bankomatů, nebo poplatků? (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Čtyři z pěti Čechů jsou spokojeni se svou hlavní bankou. O její změně přesto v posledních dvanácti měsících uvažovala téměř třetina klientů. Nakonec ale většina z nich neudělala nic. Ukázal to průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci.

Jako nejčastější důvod, proč nezměnili banku, lidé uvádějí nedostatek času nebo jen malé rozdíly mezi nimi. Část klientů také jejich stávající banka dokázala motivovat, aby zůstali. Více lidí než v minulosti se navíc domnívá, že přejít ke konkurenci by bylo příliš složité. Hlavní banku tak za poslední rok změnila jen čtyři procenta těch, kteří to původně zvažovali.

„Více o změně banky uvažovali muži, dále klienti ve středním věku a s vysokoškolským vzděláním,“ říká ředitelka SC&C Jana Hamanová. Průzkum se zaměřil na bankovní trh obecně, nikoli na jednotlivé konkrétní banky.

Největší vliv na spokojenost klientů s bankou má podle průzkumu její důvěryhodnost, přístup k plnění slibů, které dala, a také vstřícnost jejích pracovníků. “Velkou roli hraje také silné zázemí a stabilita banky. Všechny tyto atributy se pohybovaly kolem čísla devět na desetibodové stupnici,” upřesňuje výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Pokud by lidé mohli na produktech svojí banky něco změnit, nejčastěji by sáhli po úpravě poplatků. Sazebník by častěji měnili zákazníci velkých bank. Více než třetina z nich by uvítala snížení poplatků za služby, pětina by dokonce poplatky zrušila úplně.

Klienti malých bank by si naopak nejčastěji přáli rozšíření sítě bankomatů.

“Jako čtvrtou zásadní změnu by respondenti uvítali zvýšení úroků u spořicích účtů,“ dodává Hamanová.

Co by nejraději změnili klienti velkých bank?

snížení poplatků za služby

37 %

úplné zrušení poplatků

21 %

rozšíření sítě bankomatů

11 %

zvýšení úroků u spořicích účtů

7 %

vylepšení internetového bankovnictví

4 %

jiné

20 %

Co by nejraději změnili klienti malých bank?

rozšíření sítě bankomatů

34 %

snížení poplatků za služby

16 %

zvýšení úroků u spořicích účtů

9 %

vylepšení internetového bankovnictví

8 %

úplné zrušení poplatků

3 %

jiné

30 %

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy