Česká spořitelna má nový účet, za který nemusíte platit ani korunu. Láká na zdravé finance

Jiří Hovorka Olga Skalková Jiří Hovorka, Olga Skalková
Aktualizováno 11. 11. 2016 13:37
Na úspory v řádech tisíců korun láká Česká spořitelna v novém konceptu Moje zdravé finance. Online deník Aktuálně.cz jej prozkoumal a zjistil, že banka nenabízí nic, co by už trh neznal. Nejvýraznější změny jsou u osobních kont – spořitelna nově nabízí účet, u něhož lze zcela vymazat poplatky za nejběžnější služby. Není ale pro každého.
Foto: Economia

Nový přístup ke klientům a hlavně nový účet, který může být úplně bez poplatků. Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, spustila na všech svých zhruba 550 pobočkách koncept Moje zdravé finance, který dosud testovala jen na menší části z nich.

Spořitelna v novém konceptu slibuje, že lidem najde úspory v jejich financích. Chce toho docílit například formou konsolidace půjček z jiných bank, prostřednictvím levnějšího účtu nebo prodejem energií od dceřiné firmy Energie ČS. Konkrétní úspory mají vzejít z rozhovorů klientů s poradci na pobočkách spořitelny.

"Zjišťujeme, kde a kolik utrácí a hledáme možnosti úspory," říká Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. Lidé také dostávají k dispozici webovou aplikaci, která jim umožňuje třídit výdaje a porovnávat je s dalšími lidmi, kteří jsou na tom podobně jako oni.

"Zatím jsme službu Moje zdravé finance vyzkoušeli ve 40 pobočkách. V pilotním provozu si lidé v průměru sáhli na úsporu kolem deseti tisíc korun," říká Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny, pod níž spadá retailová část banky. 

Na konsolidaci úvěrů, tedy splacení všech stávajících úvěrů jediným novým úvěrem, která má ušetřit lidem peníze na poplatcích i úrocích, lákají banky v Česku už dlouho. Levné účty už také nabízí většina bank a na levnější energie láká Česká spořitelna minimálně na vybraných pobočkách už dva roky. Nejde tedy o revoluci na bankovním trhu, spíše pokus zabalit stávající služby spořitelny do nového marketingového balíčku.

Účet bez poplatků jen za úvěr či investici

Nejzajímavější v rámci nového konceptu je účet, který může být zcela bez poplatků. Dosud spořitelna standardně nabízela osobní účet v programu Za důvěru – ten nově přestala prodávat. U něj šla "vymazat" měsíční cena za vedení účtu ve výši 68 korun, ale i při splnění těchto podmínek musel klient vždy platit odchozí platby. Balíček neomezeného počtu odchozích plateb vyšel měsíčně na 29 korun.

Nový "zdravý" účet poskytuje vše, co běžný bankovní klient nejčastěji potřebuje. Základní poplatek za službu sice činí 100 korun měsíčně, lze se jej ale zcela zbavit. Stejný balíček služeb u běžného účtu už spořitelna dříve krátce nabízela u internetového iÚčtu, který už ale neprodává (měsíční poplatek ve výši 98 korun šlo vymazat za 7000 korun utracených kartou).

Podmínky pro vynulování poplatku jsou tři. První dvě splní klient jednoduše: Každý měsíc musí provést kartou od České spořitelny alespoň jednu platbu u obchodníků a nechat si poslat na účet alespoň sedm tisíc korun. Třetí podmínka je nejdůležitější: Zájemce musí mít od banky úvěr nebo s ní spořit na důchod, případně investovat. Kdo splní jen první dvě podmínky, ten bude platit 50 korun měsíčně.

V balíčku, který lze při splnění zmíněných podmínek získat zdarma, dostává klient všechny příchozí platby, všechny odchozí platby zadané elektronicky (včetně trvalých příkazů nebo inkas), neomezený výběr z bankomatů České spořitelny (výběry u konkurence jsou za 40 korun), bezkontaktní kartu Visa a kontokorent. Kdo chce, může si za jednu cenu pořídit účty dva (pro sebe nebo třeba člena rodiny).

Dodejme, že Česká spořitelna stokorunový poplatek nejprve strhne a následně ho – podle toho, jak klient plní podmínky – v následujícím měsíci na účet vrátí (zcela nebo z poloviny). Kdo by nechtěl radit s financemi v rámci služby Moje zdravé finance, ten si může nový účet s balíčkem výše zmíněných služeb pořídit za 75 korun měsíčně.

Účet je tedy zdarma – stejně jako u většiny konkurentů České spořitelny – jen při splnění určitých podmínek. Bez nich odpouštějí všechny základní poplatky zatím jen Equa bank a Fio banka (aktuální porovnání bezplatných účtů najdete v tomto přehledu). Vymazat většinu poplatků u svého základního osobního účtu umožňuje i Komerční banka, podobně, jako to dosud nabízela spořitelna – vždy si ale nechá platit alespoň za odchozí platby.

Poslední z trojice největších bank – ČSOB – už bezplatný účet nabízí od loňského jara. Základní cena Plus Konta je sice 99 korun měsíčně, k vymazání poplatku ale stačí, když na účet přijde alespoň 15 tisíc korun za měsíc. Zdarma pak je vedle odchozích plateb třeba i neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB.

Česká spořitelna v novém sazebníku, který je platný od 24. října, nabízí ještě Základní účet. Samotné jeho vedení je sice zdarma, ale za všechny transakce se platí. Výběr z bankomatů ČS tak například vyjde na pět korun, stejně jako za odchozí platby v rámci ČS zadané elektronicky, platba do jiné banky vyjde dokonce na sedm korun. Zdarma jsou jen příchozí platby, bezkontaktní karta a samotný přístup do internetového nebo telefonního bankovnictví.

Nové nonstop pobočky

Novinku chystá Česká spořitelna také v pobočkové síti. Vybrané pobočky (zatím půjde řádově o jednotky) začnou postupně fungovat nonstop. První takovou otevře 15. listopadu na hlavním nádraží v Praze.

"Bude příkladem, jak dál budou fungovat naše malé pobočky. Přes den v otevírací době budou klientům k dispozici poradci. Dvacet čtyři hodin denně budou lidé moci využít samoobslužných zařízení na provádění finančních služeb – bankomatů, vkladomatů a přístrojů na obsluhu účtů," říká Pešková.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy