Chicago (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Evropský počítačový program pro vyhodnocování družicových snímků začaly používat americké úřady k tomu, aby mohly přesněji posoudit stav přírody v USA.
Software umožňuje automaticky vyhodnocovat stav lesních porostů, včetně lužních lesů a dalších mokřadů považovaných za velmi významné pro udržení přírodní rozmanitosti. Díky rozboru je možné bez lidské námahy získat informace o tom, zda a kde se rozloha lesů změnila, i to, jestli jsou lesní porosty v dobrém, nenarušeném stavu.
Program sestavilo Společné výzkumné středisko Evropské unie (JRC) v italské Ispře. Funguje díky vyhodnocování změn tvarů a barev (přesněji vlnových délek světelného záření) v datech získaných díky družicovému sledování Země. Prvotně byl určen pro Evropu, avšak ukázal se stejně tak využitelný pro sledování lesů v dalších částech světa, včetně USA. Tam jej začala používat například Lesní služba patřící ministerstvu zemědělství a také vládní Agentura pro ochranu životního prostředí.
Představitelé evropského ústavu JRC svůj program představili na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Chicagu.
Kde postupují pouště
Současně také pracovníci JRC v Chicagu oznámili, že další poznatky získané díky jejich jinému počítačovému programu využívá Organizace spojených národů.
Tentokrát jde o vyhodnocování družicových snímků s cílem sledovat postup pouští a určit včas oblasti postižené suchem. Výsledky jsou důležité pro posouzení změn způsobených oteplováním klimatu. Analýz z JRC využívají například odborníci pracující v rámci Úmluvy OSN o boji proti postupu pouští (UNCCD).
Vědci z evropského výzkumného střediska také oznámili, že společně s Ekologickým programem OSN připraví světový digitální atlas stavu pouští.
Další články z konference v Chicagu: Plejáda dění v současné vědě |