Evropská zvířata v ohrožení. EU bije na poplach

rst, ČTK
23. 5. 2007 12:00
Zvířata zabíjí odlesňování, zemědělství a znečištění
Mláďata jednoho z nejohroženějších savců v Evropě - rysa pardálového
Mláďata jednoho z nejohroženějších savců v Evropě - rysa pardálového | Foto: Více o ochraně rysa pardálového čtěte ZDE

Ženeva - Desítkám evropských savců, včetně rysa pardálového či sajgy tatarské (antilopa), hrozí vyhynutí, pokud nebudou přijata okamžitá opatření na jejich ochranu.

Oznámil to Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).

Varovnou zprávu o biodiverzitě projednal také Evropský parlament. Uvádí se v ní, že kromě savců je v Evropě ohrožena také více než polovina druhů sladkovodních ryb, téměř polovina druhů motýlů či třetina obojživelníků.

Ohroženo je 15 procent savců

Hlavními důvody ohrožení savců jsou podle zprávy, na níž pracovalo 140 vědců 15 měsíců, vlivy člověka na životní prostředí jako odlesňování, znečištění a nadměrné využívání zemědělské půdy.

ČTĚTE VÍCE
Autor fotografie: IUCN

Šedesátistránková zpráva varuje, že 35 z 231 druhů evropských savců - tedy asi 15 procent, spadá do kategorie ohrožených. Dalších 27 procent vykazuje úbytek počtu, zatímco pouze u osmi procent druhů je znatelný nárůst.

Někteří savci v Evropě již vyhynuli. Například králíku podobná pišťucha středozemní a také pratur, tedy předchůdce současného domestikovaného dobytka. Také plejtvákovec šedý se ztratil z evropských vod a přežívá pouze v Pacifiku.

Nejohroženějšími evropskými druhy jsou potom sajga tatarská, tuleň středomořský, velryba černá, hrabošík bavorský a nejohroženější druh kočkovité šelmy na světě, rys pardálový.

V současné době existují již jen dvě malé populace rysa pardálového ve Španělsku, které čítají celkem kolem 150 kusů. Snížil se i počet tuleňů středomořských, a to na pouhých 350 až 450, uvádí zpráva.

Zubr jde příkladem

Liška polární - důkaz, že ne vždy ochrana zvířete vede ke kýženému cíli. Tento zvířecí druh je ochraňován už 75 let, přesto mu stále hrozí vyhynutí
Liška polární - důkaz, že ne vždy ochrana zvířete vede ke kýženému cíli. Tento zvířecí druh je ochraňován už 75 let, přesto mu stále hrozí vyhynutí | Foto: IUCN

"Tato nová studie ukazuje, že stav mnoha druhů evropských savců se nebezpečným tempem snižuje. Stále ale máme možnost tento trend zvrátit, o čemž svědčí případ zubra evropského, který stál také na pokraji vyhynutí," uvedla generální ředitelka IUCN Julia Martonová-Lefevreová.

Zubr, který se kdysi vyskytoval ve velkém množství ve střední a jihovýchodní Evropě a na Kavkaze, byl ve volné přírodě koncem 19. století téměř vyhuben. Rozsáhlá ochrana a postupný návrat tohoto zvířete do divoké přírody umožnily nový růst populace tohoto největšího evropského domorodého býložravce.

IUCN vyzývá, aby byla naplňována stávající politika ochrany životního prostředí, včetně cíle EU zastavit ubývání přírodních druhů do roku 2010.

Podle Evropského parlamentu se navíc hrozba vymizení netýká jen živočišných druhů, ale i rostlin. Riziko vyhynutí se týká zhruba 800 z nich. Za hlavního viníka europoslanci označují zemědělskou činnost v Evropské unii, která se za posledních deset let výrazně zintenzivnila.

Aby vnuci věděli, co je ryba

"Zastavení vymírání živočišných a rostlinných druhů vede například skrz posílení sítě chráněných prostředí Natura 2000, které v současnosti pokrývají asi 18 procent území Evropské unie," řekl Adamos Adamou, který Evropskému parlamentu zprávu předkládal.

Natura 2000 by tak v budoucnosti neměla sloužit jen k ochraně živočichů a rostlin, ale měla by se stát místem vysazování ohrožených rostlin a vypouštění ohrožených živočišných druhů.

EU chce pokles živočišných a rostlinných druhů zastavit do roku 2010. "Pokud se nepohneme kupředu, hrozí, že naši vnuci již nebudou vědět, co je to ryba," dodal Adamou.

 

Právě se děje

Další zprávy