Raketoplán konečně odstartoval

Josef Tuček
16. 3. 2009 3:15
Nese sluneční panely na vesmírnou stanici ISS

Mys Canaveral - Po pěti odkladech odstartoval v pondělí po půlnoci ráno našeho času americký raketoplán Discovery. Dřívější termíny startů byly zrušeny kvůli problémům s motory nebo kvůli úniku vodíku, který slouží jako palivo.

Tentokrát technici žádné problémy nenašli a start povolili. Stroj v pořádku odpojil přídavné palivové nádrže a dosáhl oběžné dráhy kolem Země.

Raketoplán při své třináctidenní misi vynáší na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, k níž se připojí v úterý, nový pár slunečních panelů a také součástky k zařízení pro recyklaci vody z moči astronautů. Přístroj, dopravený na ISS minulým raketoplánem, se zatím nedařilo uvést do provozu, takže osádka je hodně závislá na dopravě vody ze Země.

V posádce Discovery je také japonský astronaut Koiči Wakata, který na stanici vystřídá astronautku Sandru Magnusovou.

Raketoplány mají letos a příští rok plánováno ještě celkem osm letů ke stanici ISS a jeden na opravu Hubbleova kosmického dalekohledu. Poté už budou vyřazeny z provozu. Náhrada za ně bude k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby budou vesmírnou stanici zásobovat jen ruské lodě Sojuz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy