Brno - Jak by měla vypadat Evropská unie za českého předsednictví? Měl by to být "drak stoupající proti větru".
Tímto básnickým obratem, připomínajícím spíše moudrost buddhistického mnicha než politické prohlášení, charakterizoval premiér Mirek Topolánek nadcházející české předsednictví EU v první polovině roku 2009.
"Draci stoupají proti větru, nikoliv po větru," citoval Topolánek výrok Winstona Churchilla před plenárním jednáním na summitu středoevropských prezidentů v Brně.
"Vytvořme z Unie tohoto draka - tahouna prosperity," řekl premiér patnáctce hlav států v Pavilonu A na brněnském výstavišti.
"Přeji vašim diskusím dobrý vítr," popřál summitu.
Evropa bez bariér. I kulturních
Topolánek shrnul snahy českého předsednictví pod heslo Evropa bez bariér. "Chceme bourat nejen ekonomické, ale i kulturní bariéry," zdůraznil.
Nepřímo také podpořil vstup Turecka do Evropské unie, který naopak nedávno v Bruselu zpochybnil nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Dveře do EU by podle Topolánka měly být otevřené všem, kdo splní vstupní kritéria.
Premiér také před patnáctkou prezidentů zemí střední Evropy obhajoval plány na vybudování americké protiraketové základny v Česku. Případný radar v Brdech by podle něj byl "završením procesu znovuzískávání svobody".