EU chce ovoce do škol. Ať platí rodiče, žádá Česko

Blahoslav Hruška
30. 9. 2008 14:15
Ministr Gandalovič: Postarat by se měla rodina
Foto: Tomáš Adamec

Brusel - Místo sladkostí banán nebo jablko. A zadarmo. Tak by podle Evropské komise měla vypadat školní svačina.

Plán Ovoce do škol, na němž by se dnes měli dohodnout ministři zemědělství, počítá s tím, že EU dá na program 90 milionů eur ročně. Zbytek pak doplatí členské země, které budou od producentů ovoce a zeleninu vykupovat.

Jenže tah Bruselu, který by měl napomoci v boji se stále se zvyšující dětskou obezitou, může tvrdě narazit. Česko a Velká Británie totiž dotované ovocné svačiny odmítají.

Podle českého ministerstva zemědělství by bylo nejlepší, kdyby péči o stravování potomka převzali rodiče. „Vhodné stravovací návyky dětí nejúčinněji ovlivňuje rodina a odpovědnost za stravování mládeže by neměla být přenášena na Evropské společenství," napsalo ministerstvo ve zdůvodnění.

Šéf resortu Petr Gandalovič si pak myslí, že rozdávání ovoce je plýtváním. „Nedokážu si představit, že by například školník vydával jablko proti podpisu žáka," vtipkoval Gandalovič před dvěma měsíci v Bruselu.

Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová ale akci ovoce do škol chválí. „Příliš málo dětí jí ovoce a zeleninu a často si ani neuvědomují, jak jsou chutné," poznamenala.

Evropské děti trpí tloušťkou. Zdravá strava je v boji proti obezitě klíčová.
Evropské děti trpí tloušťkou. Zdravá strava je v boji proti obezitě klíčová. | Foto: Aktuálně.cz, Evropská komise

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumovat denně 400 gramů ovoce a zeleniny. Ze Sedmadvacítky tento limit splňují podle čísel Eurostatu jen dvě země: Řecko a Itálie. Data pro Česko nejsou známa.

Mlékovod do škol už jen z peněz EU

Ovoce by mělo doplnit jiný program, který funguje i v Česku: mléko do škol. Dotace na mléko, které kdysi zavedl Zemanův kabinet, ale vláda v srpnu zrušila, a tak program běží jen z podpory EU.

Proti školnímu mléku ale nevystupoval jen resort zemědělství. Také ministr školství Ondřej Liška by raději než dotovanou krabičku mléka za čtyři koruny viděl komplexní změnu stravovacího režimu dětí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy