Czech govt sees EU school fruit scheme as waste

CzechNews
2. 10. 2008 14:30
Agriculture Ministry: Parents have the responsibility
Foto: Aktuálně.cz

Prague - Apples and bananas instead of chocolate bars and chips as snack for school kids. This is the new EU plan for school nutrition.

EU plans to spend EUR 90 million on fruit every year, but EU member states would have to pay the rest of the expenses to provide fruit for free to schools.

The EU's effort to fight obesity in children may be hampered by resistance of the Czech Republic and Great Britain that oppose the idea of "subsidized snacks".

Czech Agriculture Ministry believes it should be parents who take responsibility for the nutrition of their offsprings.

"Children learn the optimal nutritional behavior from parents, and this responsibility should not be shifted onto the European Community," the ministry explained.

"It is a waste"

Agriculture Minister Petr Gandalovič called the distribution of free fruit in schools a pure waste.

However, European Commissioner for Agriculture and Rural Development Mariann Fischer-Boel praises the idea. "Too few children eat fruit and vegetables, and often they do not even  realize how tasty they are."

The World Health Organization (WHO) claims that everybody should consume 400 grams of fruit and vegetables every day. Though, from the EU member states, only Greeks and Italians do so. Statistics for the Czech Republic are not available.

Milk in schools abandoned

The Free Fruit to School project should replace another program implemented in the Czech Republic: subsidized milk.

Milk subsidies introduced by the government of former Social Democratic leader Miloš Zeman were however abolished this August by the current Civic Democrat-led government.

This program is still running only on EU funds without the financial contribution of the Czech government.

Education Minister Ondřej Liška is another member of the government who does not like the EU's initiative to subsidize snacks. Instead of free fruit to schools, Liška would prefer an overall change in the nutrition regime of Czech children.

 

Právě se děje

teď

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy