Svět zná nový žebříček nejdražších měst. Ceny se zvedly hlavně v Rusku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 12. 2022 12:01
Žebříček nejdražších měst světa nově společně vedou New York a Singapur, které tak na druhé místo odsunuly loňského držitele titulu Tel Aviv. Největší posun - shodně o 88 míst směrem vzhůru - zaznamenaly Moskva a Petrohrad, kde se ceny raketově zvýšily kvůli západním sankcím po invazi na Ukrajinu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu organizace The Economist Intelligence Unit (EIU).
Foto: iStock

Žebříček  hodnotí nákladnost života ve 172 městech po celém světě. V průměru se podle EIU náklady pro obyvatele měst letos zvýšily o 8,1 procenta, což je nejvyšší meziroční nárůst za poslední dvě desítky let. Loni se ceny zvýšily o 3,5 procenta a v roce 2020 o 1,9 procenta.

"Válka na Ukrajině, západní sankce na Rusko a čínská politika nulové tolerance covidu způsobily problémy v dodavatelských řetězcích, což společně se stoupajícími úroky a změnami měnových kurzů způsobilo krizi vysokých životních nákladů po celém světě," citovala stanice CNN Upasanu Duttovou z EIU.

Podle ní stoupaly zejména ceny paliv a energií, ale také potravin, služeb a potřeb pro domácnost.

Město Země Index
1 Singapur Singapur 100
1 New York USA 100
3 Tel Aviv Izrael 99
4 Hong Kong Hong Kong 98
4 Los Angeles USA 98
6 Curych Švýcarsko 94
7 Ženeva Švýcarsko 91
8 San Francisco USA 85
9 Paříž Francie 84
10 Kodaň Dánsko 83
10 Sydney Austrálie 83

V první desítce nejdražších měst jsou tři zástupci z USA - kromě držitele prvního místa New Yorku jsou to Los Angeles na děleném třetím místě a San Francisco na osmé příčce.

Evropa má na předních příčkách čtyři zástupce: šestý Curych, sedmou Ženevu, devátou Paříž a desátou Kodaň.

Londýn z loňského 17. místa spadl na 28. příčku, ještě výrazněji se život podle průzkumu zlevnil ve Stockholmu a Lucemburku. Obě města klesla o 38 příček na 99., respektive 104. místo.

Poslední místa v žebříčku zaujímá syrský Damašek a Tripolis v Libyi. Největší meziroční inflace byla zaznamenána v Caracasu, hlavním městě Venezuely, a to 132 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy