Komerční banka rozeslala omylem 130 tisíc plateb dvakrát. Teď se pomalu vrací "ručně"

kah kah
Aktualizováno 18. 6. 2019 12:41
Komerční banka rozeslala v pondělí podle informací Aktuálně.cz přes 130 tisíc zdvojených plateb na účty v ostatních bankách. Peníze se klientům, kteří se těšili z dvojnásobné částky, ještě ten samý večer začaly strhávat a odesílat zpět do Komerční banky.
Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Komerční banka o problému zatím veřejnost neinformovala, některé banky rozeslaly svým klientům upozorňující SMS zprávu.

Například Air Bank v ní píše, že o problému obě banky ví a že klienti nemusí podnikat žádné kroky. "Druhou platbu vám z účtu strhneme automaticky. Komerční banka totiž požádala o mezibankovní storno," píše Airbank svým klientům. Zaznamenala necelých 5000 duplicitních plateb za přibližně 40 milionů korun. Dotklo se to asi 4500 klientů této banky.

"K mezibankovním stornům občas dochází, ale týká se to třeba jen jedné platby nebo několika desítek či nižších stovek plateb a tyto platby se pak vrací manuálně. V této situaci, kdy se jedná o pět tisíc plateb, jsme ale potřebovali vyvinout automatické zpracování storna a tento proces následně otestovat. K automatickému vrácení duplicitní platby by tak mělo dojít během odpoledne, klienti budou o provedeném stornu opět informováni esemeskou," vysvětluje tisková mluvčí Airbank Jana Karasová.

Ve své transakční historii klienti uvidí dvě stejné plusové položky za příchozí platby a jednu minusovou položku za stornovanou platbu," 

V Equa bank zaznamenali zhruba dva tisíce zdvojených plateb, zaměstnanci kvůli manuálnímu vracení byli v pondělí v práci přesčas. 

Někteří lidé si problému všimli a komentovali to na sociálních sítích. "Nechtěla by už Komerčka vydat nějakou zprávu o tom obrovském failu, co se jim teď děje? Chodí zduplikované platby, plošně na obrovské množství účtů," zareagoval jeden uživatel na Twitteru. 

"K duplicitnímu odeslání plateb došlo z důvodu technické chyby na straně KB. Neprodleně jsme bankám příjemců podali žádost o storno transakcí. Storno položek tak bude automaticky provedeno bankou, u které je účet vedený," reagoval na dotaz Aktuálně.cz tiskový mluvčí Komerční banky Michal Teubner.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy