Zaměstnanci amerických automobilek eskalují stávku, spor o mzdy nepolevuje

ČTK ČTK
30. 9. 2023 9:13
Zaměstnanci amerických automobilek eskalují stávku, spor o mzdy nepolevuje

Odborový svaz United Auto Workers rozšiřuje stávku v některých největších amerických automobilkách. Už třetí týden vede spor s vedeními firem o mzdy a lepší pracovní podmínky. Stávka tak může mít na americkou ekonomiku výraznější dopady, než se zdálo. Informuje o tom stanice BBC.

Šéf odborů Shawn Fain uvedl, že přerušit práci se chystá dalších 7000 zaměstnanců továren Fordu a General Motors. Nejnovější akce se netýkala společnosti Stellantis, což podle něj odráží pokrok v jednáních s touto firmou. Do stávek se už zapojilo na 18 tisíc pracovníků.

"Lidi už toho mají dost. Chceme, aby existovala střední třída," řekla Emily Yettawová, která v General Motors pracuje 17 let. "Mají miliardové zisky a my si zasloužíme něco lepšího," dodala.

Odborový svaz, který zastupuje 146 tisíc zaměstnanců uvedených tří společností, zahájil jednání, v němž mimo jiné požaduje zhruba 40procentní zvýšení mezd během čtyř let. Chce také ukončit praxi, kdy nově přijatí zaměstnanci mají nižší mzdy a menší výhody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy