Záložna WPB Capital nesmí nakládat s majetkem, ani poskytovat úvěry, rozhodla ČNB

ČTK ČTK
13. 7. 2018 9:48
Podle záložny obchází ČNB svými kroky rozhodnutí soudu, podle kterého byla chyba odebrat kampeličce v roce 2014 licenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: WPB.cz

Praha - Česká národní banka zahájila se záložnou WPB Capital nové správní řízení a zároveň ke konci června vydala předběžné opatření, kterým WPB Capital zakazuje nakládat s majetkem, poskytovat úvěry nebo přijímat vklady svých členů. Informuje o tom dnešní deník E15.

Před měsícem přitom soud rozhodl, že ČNB pochybila, když v roce 2014 záložně licenci odebrala. Představenstvo kampeličky nyní tvrdí, že ČNB novým správním řízením obchází soudní rozhodnutí.

"Představenstvo WPB Capital vnímá postup ČNB jako nerespektování a obcházení rozhodnutí soudu, které budou mít za následek další výraznější škody a mohou být pro družstvo likvidační," uvedl mediální zástupce představenstva Martin Jaroš. Představenstvo považuje kroky ČNB za pokračování snahy o likvidaci WPB.

Centrální banka podle deníku jako důvod zahájení správního řízení uvádí podezření, že WPB nebude mít adekvátní řídicí a kontrolní systém, který by splňoval zákonné požadavky. Několik let ale již záložnu řídí likvidátor Jiří Švihla, jehož kontroluje právě ČNB, podotýká E15.

Podle představenstva WPB je proto za potíže odpovědný likvidátor, který propustil téměř všechny důležité zaměstnance. Představenstvo má proto podle Jaroše vážné pochybnosti, že "likvidátor přistupoval k řízení záložny s péčí řádného hospodáře".

Představenstvo WPB chce provést hloubkový audit záložny. "Již nyní má podezření, že likvidátor v průběhu likvidace vynakládal nepřiměřené částky za ekonomické a právní poradenství," uvedl Jaroš.

Švihla na otázky deníku neodpověděl, okolnosti nekomentovala ani ČNB. "Česká národní banka se nevyjadřuje k probíhajícím soudním a správním řízením ani nezveřejňuje informace o předběžných opatřeních," řekla Denisa Všetíčková z ČNB.

WPB se dostala do problémů v roce 2013 a o rok později v červnu přišla o licenci. Odnětí licence ČNB zdůvodnila tím, že záložna uměle navyšovala kapitál z peněz záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývala nedovolené typy cenných papírů a obcházela limit angažovanosti. Podle červnového rozhodnutí soudu šlo o nepřiměřený zásah.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy