Zálohujme lahve, pomůžeme přírodě, říká studie. Vylepšeme dnešní třídění, míní firmy

Iva Špačková Michal Šenk Adéla Skoupá Iva Špačková, Michal Šenk, Adéla Skoupá
22. 1. 2019 16:29
Nový výrobek vznikne dnes v Česku díky třídění v kontejnerech zhruba ze šedesáti procent vyrobených PET lahví. Pokud se v Česku rozjede systém vracení lahví, pomůže to zvýšit recyklaci až na 90 procent. Tvrdí to studie pracovní skupiny Zálohujme.cz. Firmy zapojené do současného systému sběru obalů zálohování většinou nevylučují, ale domnívají se, že by mohlo pomoci vylepšit již fungující třídění. Podívejte se na jejich argumenty i na to, kolik by zavedení nového systému stálo.
Foto: Aktuálně.cz

EKO-KOM: Změna může snížit chuť třídit

Ačkoliv čerstvá studie hovoří o výhodách pro celou společnost, EKO-KOM, který organizuje současný systém, s jednoznačně pozitivními dopady nesouhlasí.

Podle mluvčí společnosti Lucie Müllerové je sice zálohový sběr obalů poměrně účinný, ale také velmi nákladný.

"Pro recyklaci obalového odpadu v ČR by jeho zavedení znamenalo faktické rozdělení odpadu do dvou toků - nezálohovaný by byl tříděn tak jako dosud a zálohovaný by byl sbírán v obchodech. Takové zdvojení infrastruktury pochopitelně zvyšuje náklady, a proto je zavedení zálohování věcí především politického rozhodnutí," říká Müllerová.

Úskalí podle ní spočívá hlavně ve významných nákladech, které by s sebou neslo zavedení infrastruktury. "Byla by nutná změna spotřebitelského chování, tedy přesvědčit spotřebitele, aby i s tím nezálohovaným odpadem došli k barevným kontejnerům a tam jej vytřídili, jako jsou zvyklí dosud. V opačném případě hrozí riziko poklesu účasti na třídění, odklon od třídění ostatních komodit do barevných kontejnerů," varuje mluvčí.

EKO-KOM si vypracoval analýzu na snížení plastů podle směrnice EU. Podle ní je ke splnění všech cílů recyklace odpadu nutné zvýšit efektivitu tříděného sběru, upravit části směsného komunálního odpadu a zkombinovat je s odtříděním využitelných materiálů. "Tento postup je nezbytný a v jeho rámci dojde automaticky i k navýšení sběru a recyklace veškerých, nejen nápojových PET obalů," konstatuje Müllerová.

Zálohování tak zůstává podle ní možným, ale ne nezbytným krokem. "Z hlediska ochrany životního prostředí je recyklace odpadu z PET lahví stejně výhodná bez ohledu na způsob sběru, tedy bez ohledu na to, zda se PET do procesu recyklace dostane sběrem do kontejnerů nebo výkupem proti záloze v obchodu. Vyšší prioritu by v hierarchii nakládání s odpadem mělo opakované použití, tedy plnění lahví, což však není cílem projektu Zálohujme," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy