Z horníků jsou ajťáci. První propuštění z Paskova absolvovali kurz programování

ČTK ČTK
18. 8. 2017 13:20
První z někdejších havířů v záři nastoupí jako programátor databází v inovační firmě, má za sebou spolu s dalšími dvěma kolegy intenzivní kurz programování. Kurz byl součástí projektu Razíme cestu a trval tři měsíce. V Dole Paskov těžila černé uhlí společnost OKD, těžbu ale ukončila. O práci přišlo více než 1000 lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Ostrava - První tři bývalí horníci z uzavřeného Dolu Paskov úspěšně ukončili intenzivní kurz programování v Centru celoživotního vzdělávání na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava. První z někdejších havířů v záři nastoupí jako programátor databází v inovační firmě.

"Vzpomínám si, že se původně myšlence, že budou z horníků ajťáci, mnozí smáli, ale lidi v našem regionu, kteří jsou zvyklí tvrdě pracovat a mají vůli se naučit něčemu novému, není radno podceňovat," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Kurz byl součástí projektu Razíme cestu a trval tři měsíce. Ještě než do něj nastoupili, museli si ale bývalí horníci doplnit nezbytné znalosti. "Studovali jazyky C# a Java, které jsou v současné době nejžádanější, práci s databázemi a webové programování," uvedla mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Petra Špornová.

Organizátor a lektor rekvalifikace Petr Červenka uvedl, že horníci tvořili čtvrtinu účastníků kurzu. Všichni, kdo vystudovali určitý obor, pro který v kraji není dostatek volných míst, podle něj mají šanci absolvovat rekvalifikaci a přeorientovat se na obor, ve kterém je lidí nedostatek.

V Dole Paskov těžila černé uhlí společnost OKD, která loni skončila v úpadku. Uzavření ztrátového dolu bylo jedním z opatření, která udělala pro zlepšení své ekonomické situace. O práci tam přišlo více než 1000 lidí.

V Moravskoslezském kraji je (spolu s Ústeckým krajem) nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Podíl nezaměstnaných tam na konci července činil 6,3 procenta a práci nemělo zhruba 54 500 lidí. Firmy ale zároveň hledaly více než 13 000 pracovníků a na některá místa zaměstnance shánějí marně.

 

Právě se děje

Další zprávy