Český průmysl dál roste, hodnota zakázek stoupla o sedminu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
6. 6. 2014 9:40
Největší vliv na meziroční růst měla opět výroba motorových vozidel, pomáhá i výroba elektrických zařízení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tuzemská průmyslová výroba pokračovala ve výrazném růstu i v dubnu. Meziročně přidala 7,7 procenta, přičemž největší vliv na meziroční růst měla opět výroba motorových vozidel. Hodnota nových zakázek se zvýšila o 14,7 procenta.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V porovnání s letošním březnem rostl průmysl – po očištění od sezonních vlivů – o 1,1 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 16,5 procenta, příspěvek 2,7 procentního bodu). Na pozitivním dubnovém výsledku se značnou měrou podílela i výroba elektrických zařízení (růst o 11,6 procenta, příspěvek 0,8 procentního bodu).

Je to kvalitní růst

Meziročně lepší výsledek vykázaly všechny sledované obory, což podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba ukazuje na kvalitu ekonomického růstu.

"Na průmyslu je v současnosti pozitivní hlavně rozprostření růstu mezi jednotlivé obory. Neplatí totiž to, že by jedno silné odvětví táhlo celý průmysl vzhůru, zatímco ostatní by skomíraly," hodnotí dubnové výsledky Kozub.

Tržby z průmyslové činnosti meziročně vzrostly o 10,3 procenta, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se pak zvýšily v běžných cenách o 14,8 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 5,5 procenta.

Více rostou zahraniční zakázky

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 14,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí meziročně stouply o 16,4 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 11,4 procenta. K celkovému růstu zakázek přispěla více než pětinou výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s padesáti a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu meziročně zvýšil o 1,9 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální hrubá mzda meziročně vzrostla o dvě procenta na 27 431 korun.

Záleží na cizině

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat rostla průmyslová výroba v celé Evropské unii. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se v dubnu zvýšila o 0,5 procenta.

Právě ekonomický vývoj v ostatních unijních zemích, zejména pak v zemích eurozóny, bude podle analytiků klíčový pro udržení růstové tendence českého průmyslu.

"Snad už jsme na růstové trajektorii, kterou by evropské hospodářství mělo udržet, ale růst je stále křehký. I malé negativní zprávy jej mohou destabilizovat. Rizikem tak zůstává, zda eurozóna svůj rozjezd udrží," upozorňuje Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací společnosti PwC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy