Praha - Na opatření proti suchu půjdou od příštího roku ze státního rozpočtu každý rok 2,4 miliardy korun, a to až do roku 2021. Dalších 0,7 miliardy by mělo jít ze soukromých zdrojů na kofinancování projektů. Rozhodla o tom na svém jednání vláda. Kabinet ale neuložil ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby peníze navíc pro ministerstvo zemědělství našel.
"Vláda schválila celý ten materiál, ale není v tom materiálu uloženo ministrovi financí, aby nám ty peníze dal. To já si budu muset vyhádat v rámci rozpočtu," řekl novinářům ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle materiálu, který má k dispozici agentura ČTK, uvažuje ministerstvo o třech etapách podpory. První skončí v roce 2021, druhá v roce 2027 a třetí v roce 2033. "Finanční nároky činí v první etapě programů ročně celkem asi 2,4 miliardy korun ze státního rozpočtu a přibližně 0,7 miliardy korun z vlastních zdrojů investorů. Dalšími uvažovanými prostředky financování v budoucnu jsou i evropské zdroje," stojí v materiálu ministerstva.
Podle Jurečky se v posledních 20 letech v Česku hlavně investovalo do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo. Peníze by tak nyní měly jít na výstavbu a obnovování rybníků a malých vodních nádrží. Měly by podpořit i stavby vodovodů a kanalizací, či odbahňování nádrží. Počítá se také například s výstavbou nádrže Skalička.
Vláda na konci února rozhodla, že by měl stát nechat prověřit možnost vybudování čtyř nových přehrad pro případ dlouhých období sucha. Jde o Pěčín v Královéhradeckém kraji, Vlachovice ve Zlínském kraji a Senomaty a Šanov ve středních Čechách. Ministerstvo také navrhuje, aby se rozšířil počet hájených lokalit pro stavbu vodních děl.
Loni v červenci schválila vláda koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.