Foto: Bažinou proti suchu. Na Šumavě zavodňují hektary mokřadů. Pstruzi se vydají proti proudu třít

Foto: Bažinou proti suchu. Na Šumavě zavodňují hektary mokřadů. Pstruzi se vydají proti proudu třít
Na přechodu pro rolby upravující lyžařské stopy pod osadou Dobrá u Volar se slaví.
Potoky rovné, nebo meandrující. To je to, oč tu běží.
Severská louka na Šumavě, středoevropský unikát.
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století jsme tu s velkým úsilím budovali meliorace, abychom se co nejrychleji zbavili vody.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
25. 5. 2016 15:33
Česko trápí povodně i sucho. Staví se zábrany, betonují hráze. Podle kritiků je to drahé a nefunguje to. Na Šumavě se snaží udržet vodu v krajině právě odstraňováním lidských zásahů do přírody. Správa NP Šumava zavodnila stovky hektarů mokřadů, obnovila více než pět kilometrů přírodních vodních toků a zrušila 62 kilometrů odvodňovacích kanálů.

Loni se Česko potýkalo s nebývalým suchem, letošní vyhlídky nejsou lepší. Je jasné, že proti suchu je třeba bojovat na tisících míst po celé zemi. Potůčky a potoky ještě nedávno napřimované je třeba vrátit do původních řečišť, obnovit meandry, mokřady, tůně, znovu podmáčet louky. Udrží vodu v krajině lépe než velké přehradní nádrže a stojí to zlomek ceny. V Šumavském národním parku už to dělají. Podívejte se na obnovu přírodního toku Žlebského a Jedlového potoka.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy