Foto: Bažinou proti suchu. Na Šumavě zavodňují hektary mokřadů. Pstruzi se vydají proti proudu třít

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
25. 5. 2016 15:33
Česko trápí povodně i sucho. Staví se zábrany, betonují hráze. Podle kritiků je to drahé a nefunguje to. Na Šumavě se snaží udržet vodu v krajině právě odstraňováním lidských zásahů do přírody. Správa NP Šumava zavodnila stovky hektarů mokřadů, obnovila více než pět kilometrů přírodních vodních toků a zrušila 62 kilometrů odvodňovacích kanálů.

Loni se Česko potýkalo s nebývalým suchem, letošní vyhlídky nejsou lepší. Je jasné, že proti suchu je třeba bojovat na tisících míst po celé zemi. Potůčky a potoky ještě nedávno napřimované je třeba vrátit do původních řečišť, obnovit meandry, mokřady, tůně, znovu podmáčet louky. Udrží vodu v krajině lépe než velké přehradní nádrže a stojí to zlomek ceny. V Šumavském národním parku už to dělají. Podívejte se na obnovu přírodního toku Žlebského a Jedlového potoka.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy