Foto: Neúroda, hlad i vyschlá jezera. Řadu zemí sužuje nedostatek vody, El Niño přináší sucho

Foto: Neúroda, hlad i vyschlá jezera. Řadu zemí sužuje nedostatek vody, El Niño přináší sucho
V Kambodži udeřilo sucho. Nedostatek deště a vyšší teploty mají dle vědců souvislost s klimatickým jevem El Niño, jež vzniká v souvislosti s posuny teplé a studené vody v Tichém oceánu.
Podle předpovědí na letošní rok by mělo být období od března do srpna o 1 až 3 stupně Celsia v Kambodži teplejší oproti průměru.
Rybář u vyschlého rybníka v kambodžské provincii Kandal.
Od března se z různých provincií země objevují zprávy o nedostatku vody. Sucho má vliv nejen na rybářství, ale i na budoucí úrodu.
Foto: Reuters
Obrazová sekce
18. 5. 2016 10:22
Klimatický jev El Niňo je často spojován s vysokými srážkami v některých oblastech a vytrvalým suchem v jiných regionech. Rekordní teploty a sucho trápí Kambodžu, Thajsko, Myanmar či řadu afrických zemí.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy