"Vítejte v budoucnosti." Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače

ČTK ČTK
27. 11. 2020 9:17
Kvůli středečnímu výpadku některých serverů internetové společnosti Amazon přestala v části USA fungovat řada spotřebičů a dalších zařízení, které jsou připojeny na internet. Podle serveru BBC někteří vyznavači takzvaných chytrých domácností nemohli několik hodin vykonávat základní domácí práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Neato Robotics

"Já… nemůžu luxovat… protože (server pro oblast) USA-východ-1 spadl," napsal na twitteru jeden z vlastníků robotického vysavače ve Spojených státech. "Vítejte v budoucnosti," odpověděl mu další uživatel sociální sítě.

Výpadek zasáhl cloudovou službu Amazon Web Services (AWS), jejímž prostřednictvím například uchovává informace a příkazy svých zařízení společnost iRobot, která vyrábí populární "chytré" vysavače Roomba. Ty sice dokážou fungovat i bez internetu, pokud chce však uživatel, aby vysávaly v daný čas, nebo se například nevzdalovaly z vybrané místnosti, musí mít k dispozici připojení.

Podle BBC také přestaly dočasně fungovat například chytré zvonky zvané Ring, které vyrábí samotný Amazon. Ty umožňují uživatelům instalovat před dveře a na další místa kolem domu kamery, jejichž záznam lze pozorovat na mobilním telefonu.

Výpadek se dotkl rovněž služeb softwarové společnosti Adobe či stránek listu The Washington Post, který vlastní šéf Amazonu Jeff Bezos. AWS však zanedlouho zveřejnila prohlášení, že se jí podařilo problémy odstranit a všechny služby znovu fungují.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Navalnyj zůstane za mřížemi, soud zamítl odvolání proti vzetí do vazby

Moskevský soud zamítl odvolání ruského opozičníka Alexeje Navalného proti jeho vzetí do vazby. Navalnyj tak ve věznici zůstane, informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy