V prestižním přehledu 1000 světových vín je 28 z Česka

ČTK ČTK
18. 11. 2013 10:09
Publikace sdružuje nejlepší vína světa, její význam je srovnatelný s michelinským průvodcem.
Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - V prestižní francouzské publikaci 1000 Vins du Monde bude letos stejně jako loni 28 vín z ČR. Uvedl to Vinařský fond. Publikace sdružuje nejlepší vína světa. Její význam je srovnatelný s michelinským průvodcem, v němž hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie.

"Zařazení do publikace 1000 Vins du Monde vnímají moravští a čeští vinaři velmi pozitivně. Mohou následně očekávat zvýšený zájem o svá vinařství, a to jak v podobě lepších prodejů zmíněných vín, tak jako turistických cílů," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Do prestižní publikace se letos dostaly velké moravské firmy i menší výrobci. Čtyři vína má v publikaci Vinařství Tomáš Krist, tři vzorky Vinařství Horák. Z větších firem uspěl se dvěma vzorky Znovín Znojmo nebo Zámecké Vinařství Bzenec.

1000 Vins du Monde vychází v návaznosti na 19. ročník prestižní mezinárodní soutěže vín Vinalies Internationales. Vinaři z ČR na ní získali pět zlatých a 23 stříbrných medailí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy