Před rokem musel guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer téměř denně obhajovat rozhodnutí centrální banky oslabit českou měnu – stal se oblíbeným cílem politiků, ekonomů i novinářů. A to včetně těch bulvárních, kteří si nebrali servítky.
Letošní rok bude posledním celým rokem pro Miroslava Singera v čele ČNB. Po odchodu prý chce zůstat v soukromém sektoru a do politiky se - na rozdíl od některých svých předchůdců – nechystá, řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Týdeník Ekonom: Jak vlastně investuje své úspory guvernér centrální banky?
Miroslav Singer: Jsem pasivní investor, nemohu přece určovat své investice, to bych byl v jasném konfliktu zájmů při tom, k jakým informacím mám přístup.
Váš mandát končí v polovině roku 2016. Uvažujete už nyní nad tím, co budete dělat potom? Chcete zůstat v oboru, v bankovnictví? Nebo snad přejdete k vinařství?
Chci zůstat v privátu, vinařství je koníček. Koníčky si s povoláním nepletu, to často nedopadá dobře.
Lákalo by vás politické angažmá, k němuž se nechali zlákat někteří vaši předchůdci?
Potřeby exhibice sice občas pociťuji, ale dovedu si je v míře potřebné pro zachování své základní emoční stability kompenzovat občasným přednášením. Dokonce i sklony ke grafomanii se mi, myslím, vyhýbají a mesiášským komplexem snad také netrpím. Takže jsem k možnosti svého výskytu v politice dosti skeptický.
Zatímco od vašeho jmenování v červnu 2010 do začátku listopadu 2013 se vaše jméno ve třech největších českých bulvárních listech objevilo jen desetkrát, za poslední rok, od listopadu 2013 dodneška, vyšlo článků přes 60, tedy v průměru zhruba jeden týdně. Dalo se na nevybíravé útoky bulváru, většinou nepodložené příliš věcnými argumenty, nějak zvyknout? Jistě to byl velký zásah do soukromí.
Dalo.
Zdá se, že vám to téma není moc milé.
To ani ne, prostě o tom jen nepotřebuji příliš přemýšlet. Zase tak moc jsem to neprožíval. Věděli jsme, že se můžeme stát terčem pozornosti. Spíše jsme to čekali v souvislosti s nějakou krizí. Člověk ale musí být připravený, i když samozřejmě není možné se připravit na to, jak konkrétně útoky bulváru budou vypadat. Na druhou stranu, není to nic tak šokujícího. Když jsem viděl, jak probíhají debaty o americkém Fedu nebo Bank of England... K nám do Česka dojde jen obraz přes seriózní média, ale v bulváru je tam taky vůbec nešetří.
Přesto, ani když otiskli fotografie vašeho domu nebo výši vašeho platu, jste neuvažoval o obraně třeba soudní cestou?
Rozhodl jsem se to ignorovat, co taky jiného. Ostatně v katastru si může moje bydliště najít každý. A plat členů bankovní rady včetně guvernéra už léta zveřejňujeme.
V jednom z rozhovorů jste řekl, že vaše žena pozornost bulváru snášela relativně dobře, ale horší to bylo s rodiči. Musel jste vysvětlovat, že jste neudělal nic špatného?
Rodiče si nemysleli, že jsem udělal něco špatně, nic jsem jim vysvětlovat nemusel. Jen je, myslím, překvapila ta míra negativních emocí, které se rozpoutaly.
Setkal jste se s negativními ohlasy na oslabení koruny i osobně, třeba od lidí na ulici? Poznávají vás od té doby, co na vás bulvár ukázal prstem jako na původce všeho zla?
Občas se mě někdo zeptal, ale ne-li od začátku slušně, tak po prvních dvou třech slovních výměnách, které jsem se snažil vést věcně, se uklidnil. Ono to zase na pochopení není tak těžké, Češi intuitivně tuší, že mzdy a jiné příjmy se neberou ze vzduchu, ale ze zisků nebo z odvodů ze ziskové činnosti.
Co Miroslav Singer očekává od roku 2015 v profesním životě? Může ruská krize ublížit i evropským bankám? A co teď říkají kritici intervencí na současný vývoj ekonomiky? Kompletní rozhovor si přečtěte v sesterském týdeníku Ekonom.
Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.