V Německu už nejezdí ani osobní vlaky. Stávka se dotýká i ČR

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 5. 5. 2015 9:53
Rozsáhlá německá stávka omezila trasu mezi Prahou a Berlínem pouze do Drážďan. Spěšné vlaky z Chebu do Norimberku budou bez náhrady zrušeny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německou železnici v úterý ochromila stávka strojvůdců, která potrvá do nedělního dopoledne. Je tak nejdelší v dějinách dopravce Deutsche Bahn (DB). Na dálkových trasách jezdí jen třetina vlaků a protestní akce omezila i spojení Německa s Českem. Odborový svaz strojvůdců (GDL) hrozí dalšími stávkami v nadcházejících týdnech, pokud mu DB neustoupí ve sporu o pracovní podmínky a o postavení odborů ve společnosti.

DB zavedly pro dobu stávky náhradní jízdní řád, podle něhož jezdí na dálkových trasách každý třetí vlak a v regionální dopravě v závislosti na oblasti 15 až 60 procent pravidelných spojů, přičemž největší výpadky jsou na východě Německa. Na hojně využívané městské železnici v Berlíně jezdí zhruba polovina spojů.

Provoz na trati mezi Prahou a Berlínem je od nynějška zajištěn pouze do Drážďan. Jinak ale stávka železniční dopravu mezi Českou republikou a Německem téměř neomezí. Pouze spěšné vlaky z Chebu do Norimberku budou bez náhrady zrušeny.

Cestující se připravili

Situace na německých nádražích je navzdory stávce klidná. Mnoho cestujících se na protest strojvůdců předem připravilo a využilo jiný způsob dopravy. Podle televize N24 jsou téměř vyprodané dálkové autobusy na vnitroněmeckých linkách a v okolí nádraží ve velkých městech je velmi obtížné získat taxi. Na dálnicích v hustě obydleném Porýní a Porúří se dnes ráno tvořily dlouhé kolony, protože autem vyjelo do práce víc lidí než obvykle.

Německá veřejnost se stávkou nesouhlasí. V anketě televize ARD uvedlo 78 procent lidí, že nemají vůbec žádné pochopení pro postoj strojvůdců. Na sociálních sítích se objevují nadávky určené předákovi svazu GDL Clausi Weselskymu. Rodičovská sdružení v Severním Porýní-Vestfálsku obvinila strojvůdce, že sabotují závěrečné zkoušky ve školách, protože mnoho studentů bude stresováno komplikovanou cestou do školy.

Weselsky v televizi ARD rovněž pohrozil dalšími protestními akcemi. "Pokud současná stávka postoj vedení Deutsche Bahn nijak neovlivní, členové GDL budou vedení společnosti nadále trestat," řekl.

Jednejte, žádají politici

Němečtí politici naopak vyzývají odbory k jednání. "Kdo je schopen týden stávkovat, měl by také dokázat týden vyjednávat. Řešení se nedá vystávkovat v ulicích, musí se k němu dospět u jednacího stolu," řekl ministr dopravy Alexander Dobrindt.

Odborový svaz strojvůdců GDL se dlouhodobě pře s vedením DB o pracovní podmínky strojvůdců. Požaduje zvýšení mezd o pět procent, zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin a omezení přesčasů. Dopravce odborům minulý týden nabídl zvýšení mezd o 4,7 procenta a vyplacení jednorázové prémie 1000 eur (27 400 Kč), svaz GDL to však odmítl.

Důvodem současné stávky je také spor o postavení svazu GDL v rámci DB. Odborový svaz chce v rámci společnosti zastupovat kromě strojvůdců i průvodčí a personál jídelních vozů. Za ně dosud vyjednávaly konkurenční odbory EVG.

Podle šéfa Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Erika Schweitzera může stávka způsobit škody ve výši až půl miliardy eur (až 13,7 miliardy korun). Stávka z minulého měsíce o celkové délce 43 hodin zrušila dvě třetiny německých dálkových spojů.

Deutsche Bahn zaměstnává na 300 000 lidí, z toho 196 000 v Německu, kde každý den přepraví zhruba 5,5 milionu cestujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy