V Německu schválili reformu podpory zelené energie. Ulevit má i Česku

ČTK ČTK
8. 7. 2016 16:10
Nový zákon od příštího roku změní systém financování obnovitelných zdrojů Snížit by se měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i Česka.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Berlín - Po několika měsících sporů schválily obě komory německého parlamentu reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Snížit by se tak měl mimo jiné růst nákladů, které v ceně elektřiny nesou spotřebitelé, a zmírnit by se mělo i přetěžování přenosové soustavy, které se dotýká i okolních zemí včetně České republiky.

Nový zákon od příštího roku změní systém financování obnovitelných zdrojů. Pro nové elektrárny už nebudou vypisovány garantované výkupní ceny elektřiny na 20 let, ale přejde se na systém tržních aukcí. Kdo bude po státu požadovat nejmenší podporu na provoz svého zařízení, ten dostane povolení k jeho uvedení do provozu.

Omezení podpory se netýká malých zdrojů energie s instalovaným výkonem do 750 kilowattů, což jsou především solární panely na střechách rodinných domů. Pro elektřinu z těchto panelů, kterou domácnosti nevyužijí a předají ji do sítě, budou nadále platit garantované výkupní ceny.

Úřady nově stanoví roční limity pro instalovaný výkon nových větrných elektráren na pevnině i na moři i na solární elektrárny a zařízení na biomasu. Zvláštní omezení bude platit pro severní Německo, kde vznikají větrné elektrárny nejrychleji. Kvůli nedostatečné infrastruktuře ale vznikají problémy při přenosu elektřiny z těchto zdrojů do míst s největší spotřebou na jihu Německa, což vedlo v minulosti i k přetěžování přenosových soustav okolních zemí včetně Česka.

Zákon Spolkovým sněmem prošel hlasy vládních křesťanských a sociálních demokratů. Zelení a levice varovali před zbrzděním transformace energetiky, v jejímž rámci mají obnovitelné zdroje postupně nahradit výkon jaderných a uhelných elektráren. Ministr hospodářství a vicekancléř Sigmar Gabriel, jehož ministerstvo zákon připravilo, to ale odmítl.

Velkorysá podpora zelených zdrojů vedla v Německu k prudké expanzi větrných a solárních zařízení. To ale v největší evropské ekonomice prudce zvýšilo náklady na energii, protože nové zdroje stlačily dolů cenu proudu na burze. Tím vzrostl i rozdíl mezi reálnou a garantovanou cenou elektřiny, který doplácejí spotřebitelé.

Ti nyní platí v rámci koncové ceny elektřiny 6,35 centu (1,71 Kč) za kilowatthodinu na podporu obnovitelných zdrojů. Ještě v roce 2010 to bylo 2,05 centu (55 haléřů) za kilowatthodinu.

Z obnovitelných zdrojů v Německu v současnosti pochází asi 30 procent energie. Do roku 2050 by chtěl Berlín tento podíl zvýšit až na 80 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy