Uhradíme jen první let vrtulníku, oznámila Uniqa horolezcům. I ten však bude vymáhat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 9. 2021 12:45
Pojišťovna Uniqa oznámila, že ukončila šetření případu záchrany dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Celkové náklady ve výši několik stovek tisíc korun na jejich pomoc neproplatí. Zaplatí pouze jeden let vrtulníkem, peníze ovšem následně bude po horolezcích vymáhat. Pojišťovna je přesvědčená, že muži porušili podmínky pojištění.
Video ze záchranné akce na hoře Rakapoši | Video: Twitter / Naveed khoja

"Prošetřili jsme okolnosti případu dvou českých horolezců na hoře Rakapoši v Pákistánu. Byli jsme ve spojení s kompetentními místními úřady a ministerstvem zahraničních věcí. Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění," uvedla tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. 

Důvodem, proč pojišťovna náklady na záchranu horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka neproplatí, je, že porušili podmínky pojištění. "A to minimálně ve dvou ohledech. Zdolávali horu v oblasti, která je ze strany ministerstva nedoporučená pro cestování českých občanů, a kromě toho porušili místní pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění," doplňuje Svobodová. 

Uniqa podle ní nyní zaplatí pákistánské straně první záchranný vzlet vrtulníku, jak bylo domluveno. Následně bude vyplacenou částku vymáhat zpět po českých horolezcích.

"Platba za zahájení záchranné akce byla garantována v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla další odklad zjišťováním podrobností. Nicméně vzápětí se ukázaly okolnosti, které platby za lety vrtulníku a záchranná opatření z pojištění vylučují. Tento fakt byl pákistánské straně neprodleně sdělen, ještě před dalšími záchrannými lety k hoře Rakapoši," tvrdí mluvčí Svobodová. 

Vrtulník pákistánské armády snesl Jakuba Vlčka, jeho českého kolegu Petra Macka a pákistánského horolezce z hory Rakapoši ráno 15. září. Vrchol vysoký 7788 metrů před tím zdolali, o pomoc požádali při sestupu. Vrtulníky k nim přilétaly opakovaně, avšak kvůli místním podmínkám nemohly přistát a pouze horolezcům shazovaly zásoby. K evakuaci došlo až poté, co se přesunuli na bezpečnější místo.

Záchrannou operaci pakistánská strana vyčíslila na tři až čtyři miliony pákistánských rupií, což je zhruba 400 až 500 tisíc korun. 

Horolezci měli platné cestovní pojištění sjednané přes Český horolezecký svaz. Jde o pojistku, u které je maximální plnění stanovené částkou tři miliony korun a vztahuje se na horolezectví, vysokohorskou turistiku, ferraty, skialpinismus, vodní sporty, jízdu na horských kolech, kiting a další sporty. 

Pojistka by tak snadno na náklady stačila, ovšem problém nastal právě kvůli porušení pojistných podmínek, o kterých pojišťovna informovala. 

"S pojišťovnou jsme komunikovali s cílem pomoci při řešení této nešťastné záležitosti. Roli v tomto případu hraje bohužel fakt, že hora se nachází v provincii, do které ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat zejména z důvodu rizika terorismu, což má vliv na platnost pojištění," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí svazu Michaela Košatková.

Jak upozorňují někteří odborníci na pojištění, výluky v podobě zakázaných či nedoporučených destinací podle ministerstva zahraničních věcí jsou běžné u většiny pojišťoven. Proto by je měl sledovat každý cestovatel, ať míří do zahraničí za jakýmkoliv účelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy