Litvínov – Unipetrol obnovil v areálu Záluží u Litvínova výrobu na etylenové jednotce, kterou před rokem v létě poškodil požár. Ve středu o tom informoval mluvčí společnosti Mikuláš Duda. Oprava zařízení stála čtyři miliardy korun, uvedl již dřív Unipetrol.
"V tuto chvíli je v provozu sedm z deseti pecí etylenové jednotky, obnovení výroby v běžném režimu se očekává na konci října," uvedl mluvčí. Mimo provoz byla klíčová jednotka pro petrochemickou výrobu od 13. srpna 2015. V souvislosti s havárií policie obvinila dva zaměstnance z obecného ohrožení, hrozí jim až osm let vězení.
V uplynulých dnech odborníci provedli na jednotce závěrečné tlakové zkoušky, postupně byly uváděny do provozu jednotlivé technologie. "Najetí jednotky nám umožní plně využívat navazující výrobní kapacity na polypropylénové jednotce a dvou polyetylénových jednotkách," uvedl člen představenstva Unipetrolu Krzysztof Zdziarski.
Na likvidaci největší mimořádné události v chemičce po roce 1989 se podílelo skoro 500 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Oprava trvala více než deset měsíců. "Na základě odhadů provedených ke konci června 2016 náklady na opravu škod jsou ve výši 4,1 miliardy korun a ušlý zisk ve výši 6,6 miliardy korun. Společnost předpokládá, že obě částky má nárok získat zpět od pojišťovny," uvedl mluvčí.
Chemička přijala na základě interního šetření opatření, jejichž cílem je podle Dudy minimalizovat riziko vzniku mimořádných událostí. Součástí opatření byla také revize aktuálních havarijních postupů.
Chemička nedávno obnovila také zpracování ropy v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Ta byla odstavena od poloviny května kvůli havárii krakovací jednotky. Zpracování ropy tam chemička obnovila 10. října. Celková škoda na technologiích v Kralupech byla podle Dudy odhadnuta na 400 milionů korun.
Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.