Yahoo žaluje Facebook. Kdo vynalezl reklamu na webu?

Jde o první významný patentový spor mezi technologickými giganty v oblasti sociálních médií.
Foto: Reuters

Americká firma Yahoo splnila své hrozby a pustila se do patentové bitvy se sociální sítí Facebook.

Podala na ni žalobu kvůli údajnému porušení deseti patentů. Jde o první významný patentový spor mezi technologickými giganty v oblasti sociálních médií.

Tip: Celý text žaloby si můžete přečíst zde (v angličtině)

"Náš spor s Facebookem bohužel zůstává nevyřešen a jsme nuceni usilovat o rozhodnutí federálního soudu," uvedli zástupci portálu Yahoo.

Mezi námi partnery

Firma mimo jiné viní Facebook z toho, že narušil její patenty ohledně systému umísťování reklamy na internet, patenty, které upravují zobrazení informací o uživateli tak, aby si zachoval soukromí, nebo patenty, které popisují vytváření stránek s obsahem přizpůsobeným preferencím uživatele.

"Jsme zklamáni, že se Yahoo, dlouholetý obchodní partner Facebooku, který na naší spolupráci výrazně vydělává, uchýlil k soudnímu sporu," komentoval žalobu mluvčí Facebooku.

"A znovu jsme se o rozhodnutí Yahoo dozvěděli až ve stejné chvíli jako média. Budeme se proti tomuto obvinění důrazně bránit."

Příprava před prodejem?

Soudní spor přichází v době, kdy se Facebook připravuje na primární emisi akcií (IPO).

Předpokládá se, že Facebook si bude chtít na trhu zajistit kolem deseti miliard dolarů (186 miliard korun). Pokud se dohady potvrdí, znamenalo by to, že hodnota celého Facebooku bude až 100 miliard dolarů.

Yahoo se nachází ve složité situaci. Před několika měsíci do firmy nastoupil nový šéf Scott Thompson. Analytici spekulují o tom, zda jeho hlavním úkolem není zkonsolidovat firmu před případným prodejem.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 7 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 50 minutami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy