Volanty: Logitech Driving Force vs. Formula Force EX

Michal Jonáš
11. 4. 2008 0:00
Jeden patří na konzole a druhý zase na počítače, ovšem spolu toho mají hodně společného. Testujeme rovnou dvojici laciných volantů pro každého virtuálního jezdce.
Foto: Hratelně.cz

Logitech patří mezi největší výrobce herních periferií a to jak pro počítače, tak i pro konzole. Mezi jeho tradiční výrobky patří i volanty pro virtuální závodníky, kde Logitech nabízí ucelenou řadu od základních modelů, až po luxusní volanty potažené pravou kůží. V testu se nám sešly hned dva volanty, které spojuje poměrně hodně vlastností, proto je představujeme v jednom článku. Logitech Driving Force byl svého času nejlepší volant pro konzolu PS2, takže ani nepřekvapí jeho zacílení jakožto oficiálního volantu pro sérii Gran Turismo, což je již bezmála tradiční vlastnost PS2 volantů od Logitechu.

Foto: Hratelně.cz

Driving Force je volant staršího data a v oficiální nabídce výrobce již nefiguruje, ale stále se ještě dodává na evropský trh. Jeho cena pod dva tisíce z něj dělá lacinější periferii, než je většina konkurenčních výrobků, přitom ale svému účelu poslouží více než dobře. Formula Force EX je dnes nejlacinějším volantem Logitech se zpětnou odezvou, jeho cena osciluje zhruba kolem jednoho a půl tisíce. Oba volanty jsou prakticky jedno tělo, protože mají zcela shodnou základnu, která se montuje na stůl. Stejně tak je charakterizuje shodný průměr věnce, identická pedálová základna a oba používají totožný síťový adaptér se stejným napětím. V této cenové kategorii nepřekvapí rozsah otáčení jen celkových 180 stupňů a absence řadicí páky.

Foto: Hratelně.cz

Přitom právě počítačový volant jako mladší model v nabídce vychází ze svého staršího konzolového kolegy. Volanty jsou ale také v lecčems odlišné. Driving Force je samozřejmě uzpůsoben pro Playstation 2, takže obsahuje na pravé straně čtvero geometrických tlačítek z ovladače, směrový kříž na levé straně a také další půltucet tlačítek (start, select, L1,R1, atd.). Formula Force pak má místo geometrických tlačítek popisky s čísly 1-4, přičemž tato skupina i směrový kříž je umístěn nikoli přímo na věnec jako u Driving Force, ale tradičně na ramena volantu. Intuitivnější ovládání ale nabízí Driving Force, protože tlačítka na věnci jsou umístěna v poloze "za deset minut jedna" a tak na ně dosáhnete z přirozeného držení volantu.

Foto: Hratelně.cz

U Formula Force musíte volant držet v poloze "čtvrt na devět", abyste na všechny ovládací prvky při jízdě v pohodě dosáhli. Počítačový volant má ve výbavě programovací software Logitech Profiler, skrze který si můžete namapovat všech dvanáct tlačítek pro každou hru zvlášť. Konzolový volant tento software samozřejmě nemá. Oba volanty se připojují přes USB port a oba volanty také korektně najdou Windows XP i Visty, přičemž si rovnou sami nainstalují ovladač, takže ten z CD ani nemusíte použít. Není žádnou novinkou, že konzolové volanty běžně dobře fungují i na PC a ani Driving Force není výjimkou. Funguje bez problémů, ovšem kvůli jiné technologii zpětné odezvy si musíte při jeho použití na PC odepřít silné vibrace. Volantu zůstane jen mírný odpor při zatáčení.

Nicméně s přimhouřením oka se dá říci, že Driving Force je použitelný jak na konzolách, tak i na počítačích. Jeho ovládání je příjemné, zpětná odezva silná a díky dvojici silných plastových šroubů drží na stole jako přibytý. Dříve se k němu ještě dodával praktický návlek pod základnu, což byl plastový výlisek, který byl uzpůsoben pro držení volantu na klíně, tedy např. v sedu na gauči. Testovaný kousek tímto užitečným zařízením ale nedisponoval, takže volant lze používat pouze na stole, což může být v obýváku někdy problém. Pedály pak mají na spodu adhezní gumové nožičky, takže nekloužou na hladké podlaze a linu, ovšem fixování na koberci zajišťuje pouze několik ostrých plastových rýh, které pedály zcela neudrží.

Foto: Hratelně.cz

Upevnění volantu a provedení pedálů platí i pro Formula Force s tím rozdílem, že pedály jsou do základny volantu spojeny jiným konektorem, než v případě Driving Force, takže i přes stejné provedení je nelze zaměnit, nebo využít s druhým volantem. Nedá se ale říci, že by volanty neměly své chyby. Konzolový Driving Force nemá moc příjemný gumový povrch věnce a navíc je potah málo zdrsněný, takže ruce při zatáčení kloužou. Manuální řazení je ale pohodlné, protože volant má dvojici velmi širokých pádel, která jsou snadno dostupná prakticky při jakémkoli úchopu. Počítačový bratříček Formula Force má zase skvěle přilnavý a akorát měkký gumový povrch, který skvěle udrží i zpocené ruce.

Nicméně na spodu věnce nenaleznete praktická pádla, ale jen asi tři centimetry široká tlačítka umístěná na zadní straně ramen volantu. Řazení je tak při vyšším úchopu nepohodlné. Pro dobré dosažení řadících tlačítek tak musíte volant držet prakticky pouze v poloze "tři čtvrtě na tři", protože při jiném úchopu na ně hůře dosáhnete. Zde tak mají výhodu hráči s delšími prsty. Jinak se také tento volant drží nadmíru dobře a zpětná odezva je taktéž velice silná a samozřejmě plně nastavitelná přímo z ovládacích panelů Windows. Počítačový volant jsem schválně vyzkoušel i na PS2, kde kupodivu fungoval taktéž skoro bez potíží.

Foto: Hratelně.cz

Nicméně již nefungovalo vůbec řazení, takže se Formula Force nechá nouzově použít i na konzole, ale pouze s automatickým řazením. Je také možná škoda, že výrobce nevybavil upevňovací šrouby na základně volantů gumovými prizmatickými podložkami, protože na hladších stolech periferie i přes silnou fixaci mohou malinko ujíždět. Ale to jde spravit velice snadno nákupem kusu gumy a nalepením na dosedové plošky šroubů. Ve všech testovaných hrách si oba volanty vedly jinak na jedničku, nezaznamenal jsem jediný problém s kalibrací, nebo zpětnou odezvou.

Driving Force exceluje hlavně v Gran Turismu a v sérii WRC, které mají nejlépe navrženou podporu zpětné odezvy. Počítačový Formula Force se pak krásně řídil zejména v simulátorech Race od Simbinu, ale snad nejlepší zážitek mi poskytly stařičké, ale stále znamenité historické formule Grand Prix Legends s modernizačními záplatami. Odezva klasických formulí ze šedesátých let je neskutečně reálná a přesná. Obecně se ale dá říci, že všechny dnešní hry oba volanty podporují naprosto bez problémů a pokud si nastavíte rozložení ovládání, tak si v pohodě zařídíte i jakoukoli starší hru, např. první TOCA Race Driver, nebo staré Formule 1 od Electronic Arts.

Foto: Hratelně.cz

Test tak mohu zakončit lakonickým tvrzením, že oba volanty jsou i přes nízkou pořizovací cenu solidními produkty bez větších vad. Periferie mají dobrou konstrukci, slušně drží na stole, mají silný feedback, dostatečný počet tlačítek a netrpí žádnými neduhy s kalibrací a nastavením. Ovšem na druhou stranu se při jejich pořízení musíte spokojit s jistými kompromisy. Konzolový model klouže a počítačový zase neumožňuje pohotové manuální řazení při jakémkoli úchopu. Taktéž pedály v obou případech ne zcela dobře drží na koberci. Nicméně pokud se spokojíte s těmito kompromisy, nebo nechcete dávat větší částky za nákup, oba dva volanty udělají výbornou službu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy