Microsoft vyvíjí překladač, který má vaši tvář i hlas

LP Fish
13. 3. 2012 11:40
Překladačům v reálném čase od Applu i Googlu roste konkurence od Microsoftu. Nabízí lepší práci s hlasem a 3D avatar napodobující mimiku uživatele při řeči.
3D mluvící avatar
3D mluvící avatar | Foto: Microsoft Research

Microsoft na TechFestu 2012 představil zajímavý - a prozatím experimentální - program na rozpoznávání cizí řeči v reálném čase.

Program, který by jednou mohl být přímou konkurencí překladače Siri od Apple, se jmenuje Monolingual TTS.

Aplikace umí po analýze několika desítek minut projevu konkrétního člověka vytvořit 3D avatara jeho hlavy, která pak pohybuje rty a mluví jeho hlasem, ale jiným jazykem.

Virtuální překladač umí zatím používat především angličtinu, španělštinu nebo čínštinu, ale celkem se domluví v 26 jazycích.

Lepší než Siri?

Podobný systém rozpoznávání řeči nabízí kromě Applu na telefonu iPhone 4S také Google pro platformu Android.

Na rozdíl od kvalitního textového překladače Google však zkušenosti uživatelů s tímto programem nejsou příliš dobré.

Microsoft zatím neprozradil, jestli s aplikací Monolingual TTS, vyvinutou v divizi Microsoft Research, počítá pro svůj nový operační systém Windows 8.

Na cesty i k učení

Pokud se Monolingual TTS jednohod dne bude sériově vyrábět, může podle magazínu PC Worldu sloužit nejen jako skvělá pomůcka pro cestovatele, ale také při učení cizích jazyků.

Hlavní zbraní tohoto programu mají být také realistické 3D avatary, napodobující hýbání rtů i mimických svalů při řeči.

Tato funkce však podle PC Worldu může někomu připadat až strašidelná.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy