Tahle akční nabídka se nevyplatila. Rekordní pokutu za spam dostala "výprodejová" firma

Markéta Zemánková Jiří Hovorka Markéta Zemánková, Jiří Hovorka
27. 5. 2017 20:35
Mostecká firma Eurydikapol, které Úřad pro ochranu osobních údajů uložil sankci ve výši 4,25 milionu korun, rozesílala především reklamu na své zlevněné produkty. Souhlas adresátů se zasíláním sdělení firma nedoložila, stížností ÚOOÚ obdržel kolem sedmi set.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Nabídky na levný nákup elektroniky, kosmetiky nebo třeba oblečení stojí za nejvyšší pokutou, jakou kdy firma dostala v Česku za spam. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v půlce května uložil pokutu ve výši 4,25 milionu korun firmě Eurydikapol. Online deník Aktuálně.cz zjišťoval detaily případu u mluvčího úřadu Jiřího Patáka.

Většina zpráv, které firma rozesílala, byly reklamy s nabídkou jejího vlastního prodeje. E-maily vybízející k výhodné koupi čítaly širokou škálu různého zboží. Ve zprávách firma také odkazovala na desítky dalších e-shopů, které na ni ale nebyly nijak napojeny. Paták ale nechce jít do velkého detailu, a tak nejmenoval konkrétní e-shopy, ani nabídky.

Úřad neví přesně, kde firma přišla k e-mailovým adresám, na které nevyžádané nabídky posílala. Zjistil jen, že adresy nebyly získány standardní cestou, jako je například registrace v e-shopu. Lidé, kteří si na firmu u úřadu stěžovali, nebyli ani jejími zákazníky z minulosti.

"ÚOOÚ nemá informace o původu e-mailových adres, na které byla zasílána nevyžádaná obchodní sdělení. Pokutovaná firma nedoložila na naši výzvu k předložení souhlasy adresátů," říká Paták. Spamy mohla firma posílat třeba tak, že si adresy jednoduše vymýšlela - třeba přes speciální program, který kombinuje jména a poskytovatele e-mailových služeb.

Firma postupovala podle úřadu velmi agresivně. "K této pro zatím nejvyšší částce dospěl úřad na základě zhodnocení podaných stížností, jichž obdržel okolo 700. Tato nevyžádaná obchodní sdělení byla zasílána opakovaně po dobu téměř jednoho roku," uvedla předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů.

Firma si úřad nenaklonila na svou stranu ani tím, že spamy rozesílala i v momentě, kdy už úředníci zahájili kontrolu, a nedbala tak na upozornění úřadu. Pokutovaná společnost se také nedržela vůbec zkrátka, když nevyžádaných mailů na jednotlivé adresy bylo i několik desítek.

V minulosti přitom firma Eurydikapol pokutována nebyla. Jde o firmu, o které nejde dohledat moc informací, nemá totiž ani vlastní webové stránky. Podle obchodního rejstříku má sídlo v Mostě.

Redaktoři Aktuálně.cz se pokoušeli zástupce firmy kontaktovat, ale telefonní čísla, která jsou zveřejněná na internetu, jsou nefunkční nebo nedostupná.

Pokuta za rozesílání spamových zpráv je pravomocná a firma už podle Patáka nemá možnost se odvolat. Je ale otázka, jestli bude mít na zaplacení pokuty vůbec peníze. Podle obchodního rejstříku má totiž základní kapitál ve výši 200 tisíc korun. Jaké měla v minulých letech hospodářské výsledky, se zjistit nedá, ve sbírce listin nemá uložené žádné účetní závěrky. Podle Patáka zatím běží třicetidenní lhůta pro zaplacení pokuty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy