Tahle akční nabídka se nevyplatila. Rekordní pokutu za spam dostala "výprodejová" firma

Markéta Zemánková Jiří Hovorka Markéta Zemánková, Jiří Hovorka
27. 5. 2017 20:35
Mostecká firma Eurydikapol, které Úřad pro ochranu osobních údajů uložil sankci ve výši 4,25 milionu korun, rozesílala především reklamu na své zlevněné produkty. Souhlas adresátů se zasíláním sdělení firma nedoložila, stížností ÚOOÚ obdržel kolem sedmi set.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Nabídky na levný nákup elektroniky, kosmetiky nebo třeba oblečení stojí za nejvyšší pokutou, jakou kdy firma dostala v Česku za spam. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v půlce května uložil pokutu ve výši 4,25 milionu korun firmě Eurydikapol. Online deník Aktuálně.cz zjišťoval detaily případu u mluvčího úřadu Jiřího Patáka.

Většina zpráv, které firma rozesílala, byly reklamy s nabídkou jejího vlastního prodeje. E-maily vybízející k výhodné koupi čítaly širokou škálu různého zboží. Ve zprávách firma také odkazovala na desítky dalších e-shopů, které na ni ale nebyly nijak napojeny. Paták ale nechce jít do velkého detailu, a tak nejmenoval konkrétní e-shopy, ani nabídky.

Úřad neví přesně, kde firma přišla k e-mailovým adresám, na které nevyžádané nabídky posílala. Zjistil jen, že adresy nebyly získány standardní cestou, jako je například registrace v e-shopu. Lidé, kteří si na firmu u úřadu stěžovali, nebyli ani jejími zákazníky z minulosti.

"ÚOOÚ nemá informace o původu e-mailových adres, na které byla zasílána nevyžádaná obchodní sdělení. Pokutovaná firma nedoložila na naši výzvu k předložení souhlasy adresátů," říká Paták. Spamy mohla firma posílat třeba tak, že si adresy jednoduše vymýšlela - třeba přes speciální program, který kombinuje jména a poskytovatele e-mailových služeb.

Firma postupovala podle úřadu velmi agresivně. "K této pro zatím nejvyšší částce dospěl úřad na základě zhodnocení podaných stížností, jichž obdržel okolo 700. Tato nevyžádaná obchodní sdělení byla zasílána opakovaně po dobu téměř jednoho roku," uvedla předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů.

Firma si úřad nenaklonila na svou stranu ani tím, že spamy rozesílala i v momentě, kdy už úředníci zahájili kontrolu, a nedbala tak na upozornění úřadu. Pokutovaná společnost se také nedržela vůbec zkrátka, když nevyžádaných mailů na jednotlivé adresy bylo i několik desítek.

V minulosti přitom firma Eurydikapol pokutována nebyla. Jde o firmu, o které nejde dohledat moc informací, nemá totiž ani vlastní webové stránky. Podle obchodního rejstříku má sídlo v Mostě.

Redaktoři Aktuálně.cz se pokoušeli zástupce firmy kontaktovat, ale telefonní čísla, která jsou zveřejněná na internetu, jsou nefunkční nebo nedostupná.

Pokuta za rozesílání spamových zpráv je pravomocná a firma už podle Patáka nemá možnost se odvolat. Je ale otázka, jestli bude mít na zaplacení pokuty vůbec peníze. Podle obchodního rejstříku má totiž základní kapitál ve výši 200 tisíc korun. Jaké měla v minulých letech hospodářské výsledky, se zjistit nedá, ve sbírce listin nemá uložené žádné účetní závěrky. Podle Patáka zatím běží třicetidenní lhůta pro zaplacení pokuty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy