Analytici očekávají, že FED zvedne úrokovou sazbu již po patnácté v řadě, aby udržel inflaci pod kontrolou. Klíčová úroková sazba nyní dosáhne 4,75 procenta.
Se zvyšováním nákladů na půjčování peněz začal FED v červnu 2004. Tehdy činila úroková sazba jedno procento.
Americká ekonomika stabilně roste, ale trh stavebních prací se ochlazuje a růst platů také ještě nenastartoval, domnívá se agentura Reuters
Ekonomové však nepovažují klíčovou úrokovou sazbu na tzv. "overnight úvěry", jimiž banky řídí svou likviditu, za příliš stimulující. V současnosti její úroveň označují za neutrální - neurychluje ani nezatěžuje ekonomiku. .
Ben Bernake v minulosti proslul jako obhájce transparentnosti centrální banky. Nyní je v čele té nejdůležitější na světě, a tak bude zajímavé sledovat, jak se mu při jeho prvním velkém rozhodnutí podaří být čitelný pro investory.
Dolar bude rok růst
Evropská centrální banka (ECB) nastavila svou klíčovou úrokovou sazbu na 2,5 procenta. Právě porovnání úrokových sazeb přispívá podle Markéty Šichtářové z NEXT finance k dlouhodobému růstu dolaru oproti euru.
V odhadech budoucího vývoje se však analytici neshodnou. Zajímavé je, že se dělí téměř přesně na polovinu. Jedna očekává pokračování stávajícího trendu růstu dolaru, právě díky přetrvávajícímu rozdílu úrokových sazeb.
Druhá polovina věří, že ECB začne aktivněji zvyšovat úrokovou sazbu. To zastaví růst dolaru a přivede investory zpět k euru.
"I kdyby ECB zvyšovala sazby velmi rychle, bude trvat nejméně rok, než sazby dosánou americké úrovně. Dolar by tedy měl i v příštím roce růst," dodala Šichtářová.