Jedná se již o čtvrté zvýšení od prosince loňského roku. Zkouší tak bojovat proti riziku inflace, zároveň však sazby nezvýšit příliš, aby neohrozila dobře nastartovaný růst eurozóny.
Již ráno však finanční trhy překvapila britská centrální banka Bank of England, když ta zvýšila svoji sazbu na 4,75, přestože ekonomické ukazatele z poslední doby před tímto krokem spíše varovaly.
Růst úroků byl všeobecně očekáván a trhy s ním víceméně delší dobu počítaly. Přesto vývoj na Středním východě a blížící se konec restriktivní politiky amerického FEDu uvrhly investory do nejistoty. Vynořily se i spekulace, že Evropská centrální banka počká se zvýšením až na konec srpna či začátek září.
I z těchto důvodů analytici pečlivě studují slova prezidenta ECB Jean-Claude Tricheta. Ten řekl, že centrální banka bude "ostražitě" sledovat vývoj inflace. Přesně tyto slova použil již čtyřikrát, pokaždé při zvyšování sazeb..
"Budeme pokračovat ve velmi podrobném monitorování vývoje, abychom zajistili, že riziko růstu cen se nenaplní," uvedl ve své řeči Trichet. Podle Steva Pearsona, analytika firmy HBOS, tak naznačil, že se můžeme dočkat dalšího zvýšení sazeb v nejbližších třech měsících
Analytici všeobecně očekávají, že k dalšímu zvyšování by mohlo dojít v říjnu a prosinci. Na konci roku by tak sazby byly na úrovni 3,5 procenta.
ČNB s tím počítala
Česká národní banka zvýšila svoji úrokovou sazbu minulý týden o čtvrt procenta. Nová základní sazba je tak na 2,25 procentech.
"Na první pohled se může zdát, že dnešní krok ECB takříkajíc vymazal efekt zvýšení sazeb ze strany ČNB. Ovšem krok ECB byl dlouho dopředu očekáván a tak i bankovní rada naší centrální banka s tímto ve svém rozhodnutí počítala," řekl deníku Aktuálně.cz finanční analytik Vladimír Pikora z firmy Next Finance.
"Šlo tedy spíše o to, že naše banka chtěla zachovat stávající rozdíl mezi evropskými a českými sazbami," upřesňuje kroky ČNB Pikora.
Podle jeho slov je ale skutečně mnohem důležitější, jakou cestu ve svém vystoupení nyní prezident Trichet nastínil.
"Další zvyšování sazeb by sice z měnového hlediska znamenalo bojovat proti inflaci, na druhou stranu jsou tu ale politické aspekty. Rostoucí úroky znamenají přibrždění ekonomického růstu a to je například ze strany Itálie, která se potýká s problémy, nepřijatelné," soudí Vladimír Pikora.
Další zvyšování by mohlo znepříjemnit i situaci v Polsku. To má dlouhodobě úroky vyšší, než ECB a snižování tohoto rozdílu, by bylo nepříznivé pro polské investice.