Varšava se totiž polskou část transakce snaží zablokovat. Brusel obviňuje Varšavu jednak z porušování pravidel vnitřního trhu, a také z nerespektování pravidel hospodářské soutěže v Evropské unii.
Varšava: Italové porušili dohody
Polská vláda požádala místní Komisi pro bankovní dohled, aby zamítla plán UniCredita spojit svou polskou dceru Pekao s bankou BPH, patřící skupině HVB. Polská komise jedná o tomto případu právě dnes.
Polská vláda říká, že UniCredito porušila dohodu z roku 1999, v níž se při koupi banky Pekao Italové zavázali, že další velkou banku v Polsku nekoupí. Evropská komise však platnost této dohody po vstupu země do Evropské unie zpochybňuje.
Dohoda z roku 1999 "možná porušuje pravidla EU o volném pohybu kapitálu", uvedla komise o porušení regulace vnitřního trhu. Polsko podle ní také zřejmě porušuje pravidla pro evropské fúze, tedy regulaci hospodářské soutěže, protože ta dávají komisi výlučnou pravomoc nad transakcí tohoto typu.
Komise: Nestavějte se do cesty
"Jsem rozhodnuta zajistit, aby se členské státy nestavěly do cesty fúzím spadajícím do výlučné pravomoci komise," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. "Jinak by jednotný trh EU upadl do chaosu," dodala.
Ohledně porušení pravidel vnitřního trhu komise poslala do Polska dopis s oficiálním upozorněním na zahájené šetření a vyzvala Varšavu k odpovědi do dvou měsíců. Pokud bude odpověď neuspokojivá, předloží Brusel vlastní stanovisko k případu a bude moci Polsko povolat před evropské soudy.
U regulace hospodářské soutěže chce komise po Polsku odpověď do dvou týdnů a v případě neuspokojivé reakce podnikne Brusel další kroky podle pravidel EU. Obě strany sporu pak budou moci ihned požadovat rozsouzení u soudů v Polsku i jiných zemích EU.
Polská vláda argumentuje proti fúzi, z níž vzejde největší polský bankovní subjekt, také tím, že bude mít negativní dopad na konkurenční prostředí na domácím bankovním trhu. Varšava se obává ztráty pracovních míst.
Polsko je přípravka
EU se postupem proti Polsku připravuje na zásadní spory v západní Evropě, kde se v souvislosti s plány velkých fúzí probudila vlna "ekonomického patriotismu".
Snahy o ochranu velkých domácích firem se nyní projevují zejména v energetice, kde se největší spor vede o fúzi francouzských podniků Gaz de France a Suez. Dalším významným příkladem tohoto trendu je vládami podporovaná obrana západoevropské ocelářské skupiny Arcelor před převzetím globální skupinou Mittal Steel.
V Česku bude z bank čtyřka
Fúze dvou evropských velkobank se týká i Česka. Tuzemská HVB Bank a Živnostenská banka, kterou ovládá italský UniCredit, se sloučí během roku 2007. Fúzi zahájí banky v nejbližších týdnech vytvořením koordinační skupiny.
Generálním ředitelem vznikajícího peněžního ústavu byl jmenován současný šéf Živnostenské banky Jiří Kunert. Současný generální ředitel HVB Bank David Grund se stane prvním náměstkem generálního ředitele.
Spojením HVB Bank a Živnostenské banky vznikne čtvrtá největší česká banka, která bude mít celková aktiva v objemu více než 200 miliard korun, přibližně 66 poboček a více než 180 000 klientů.